Orgeneral Küçükakyüz’den Azerbaycan’a resmi ziyaret

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki heyet, Azerbaycan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Azerbaycan’a resmi bir ziyaret düzenleyen Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov ile biraya geldi. Küçükakyüz, Tahirov ve beraberlerindeki heyetler, çeşitli toplantılar gerçekleştirdi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyeti, ilk olarak Azerbaycan milli lideri Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret ederek çiçek bıraktı. Heyet ayrıca Şehidler Sokağı’nı ziyaret ederek, Azerbaycanlı şehitler ile 1918’de şehit düşen Türk askerlerinin anısına çelenk bıraktı.

Görüşmeyle ilgili olarak Korgeneral Tahirov tarafından yapılan açıklamada; askeri havacılık alanındaki iş birliğinin ve iki ülke Hava Kuvvetleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin, orduların muharebe kabiliyetinin daha da güçlendirilmesine katkıda bulunduğu vurgulandı.

MiG-29
Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29, ANADOLU KARTALI 2021 Eğitimi’nde

Orgeneral Küçükakyüz ise Azerbaycan halkının Vatan Muharebesi’ndeki zaferini kutlayarak, şehit olan tüm asker ve sivillerin ruhlarına rahmet, yaralılara şifa diledi.

Görüşme esnasında, Mayıs-Temmuz döneminde Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üssü Komutanlığı’nda gerçekleştirilen ‘ANADOLU ANKASI 2021’ ve ‘ANADOLU KARTALI 2021’ tatbikatları da ele alındı. Söz konusu tatbikatların, iki ülkenin hava kuvvetleri arasındaki birlikte çalışabilirliği arttırdığı vurgulandı.

Görüşmede, Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri arasındaki ilişkilerin mevcut durumu ve genişlemesi ele alındı. Ayrıca askeri, askeri-teknik ve askeri-eğitim alanlarında iş birliklerinin geliştirilmesi beklentileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi’nin ismi resmen zikredildi

AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi’nin ismi resmen zikredildi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu