Almanya, Artan Rus Tehdidine Rağmen Ukrayna’ya Silah Satmıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’ya yönelik silah tedarikinde sorunlar çıkarmaya devam ediyor. Ukrayna, Almanya’yı silah tedarikini bloke etmekle itham ediyor.

İngiliz Financial Times gazetesine özel olarak bir röportaj veren Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Almanya’nın Kiev’e yönelik silah satışlarında sorunlar çıkardığını kaydetti.

STM Banner

Reznikov, Almanya’nın geçtiğimiz ay içerisinde Ukrayna’nın Almanya’dan NATO Destek ve Satın Alma Ajansı aracılığıyla tedarik etmeye çalıştığı İHASAVAR ve anti-sniper sistemi satışlarını veto ettiğini belirtti. Almanya ise baskıların ardından İHASAVAR sistemlerini “öldürücü olmayan” silahlar kategorisinde değerlendirerek satışa daha sonra izin verdi.

Reznikov: “Hala Nord Stream 2 boru hattını inşa ediyorlar ve aynı zamanda savunma silahlarımızı engelliyorlar. Çok adaletsiz.”

Yeni Bir Durum Değil

Aslında Almanya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri satışları bloke etmesi yeni bir durum değil. Berlin’in bu tutumu eski Şansölye Angela Merkel döneminde takınılmıştı. Almanya, yıllardır Ukrayna’ya yönelik “öldürücü” nitelikte olan hiçbir silahın satışına izin vermiyor.

Almanya, aynı zamanda “prensipleri” gereğince “çatışma bölgesi” olarak nitelendirilen hiçbir bölgeye askeri silah satışlarını gerçekleştirmiyor. Ancak Ukrayna, bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu defalarca dile getirdi.

Reznikov, bu durum karşısında ABD, Birleşik Krallık, Litvanya ve Fransa gibi müttefiklerden bu tür sistemleri tedarik etmeye çalışacaklarını vurguluyor. Yeni Alman Şansölyesi Olaf Scholz’un bu konu hakkındaki tutumu ise henüz bilinmiyor.

Ukrayna/NATO
Ukrayna/NATO

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, Batılı müttefiklerin Rusya’yı “provoke etmeme” stratejisinin hatalı bir strateji olduğunu kaydediyor.

Reznikov: “Rusya’yı provoke etmemek… Bu strateji işe yaramıyor ve yaramayacak da. Moskova, 2008 yılında Berlin ve Paris’in Gürcistan’ın NATO’ya giriş yolunu engellemesinin ardından Gürcistan’ı işgal etmişti.”

Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali hakkındaki tehditleri küçümseyen Reznikov, şu ifadeleri kaydetti:

“Rusya’ya çok fazla tabut geri döner. Bir işgal durumunda şu anki haliyle bildiğimiz dünya sona erer ve uluslararası kurallar olmayan yeni bir dönem başlar.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye ve Ukrayna ANKA İHA’yı Ortaklaşa Üretecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Financial Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu