BAE, ABD Baskısı Sonrasında Çin’in Tesis İnşasını Durdurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çin tarafından BAE’de inşa edilen tesisin inşasının durdurulması kararını verdi. Amerikan baskısı sonuç verdi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan istihbarat kaynakları geçtiğimiz ay içerisinde Çin’in BAE’nin bilgisi dahilinde ülkede bir tesis inşa ettiğini ve Amerikalı yetkililerin bu tesisi “Pekin’in askeri amaçla” kullanmayı düşündüğünü medyaya ilk kez sızdırmıştı.

STM Banner

Konunun medyaya sızmasının ardından Wall Street Journal’a özel olarak konuşan eski BAE Dışişleri Bakanı ve halen diplomatik danışmanlık görevini sürdüren Enver Gargaş, BAE’nin Washington’un isteği üzerine tesisin inşasını durdurma kararı aldığını açıkladı. Gargaş, ülkesinin Çin tarafından inşa edilen tesisin askeri amaçlarla kullanılmayacağına inandığını da kaydetti.

“Endişeleri Dikkate Almamak Aptalca Olurdu”

Gargaş: “Tesislerdeki çalışmaları durdurduk ancak tesislerin askeri tesisler olmadığı konusundaki tutumumuz aynı… Müttefikinizin endişelerini duyuyorsunuz ve bu endişeleri dikkate almamak bu aptalca olurdu.”

WSJ’nin geçtiğimiz ay yayınladığı habere göre ABD istihbaratı, Çin’in ilkbahar aylarında Abu Dabi yakınlarında bir liman inşa etmeye başladığını keşfettiğini duyurmuştu. ABD istihbaratının bu durumu fark etmesinin ardından BAE ve Washington arasındaki ilişkiler aniden gerildi.

BAE ve Çin
BAE ve Çin

ABD tarafı, durumu fark etmesinin ardından BAE’ye pek çok üst düzey yetkili yolladı. BAE ise ABD’nin uyarıların ardından tesisin inşasını durdurmaya karar verdi.

“Yeni Bir Soğuk Savaş İstemiyoruz”

Gargaş, BAE’nin Çin ve ABD arasında kalmaktan son derece endişe ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bir yanda rekabet ve diğer yanda yeni bir Soğuk Savaş arasında ince bir çizgi var. BAE, bu rekabetin ikinci bir Soğuk Savaş’a evrilmesini istemiyor.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Biden Yönetim’nden BAE’ye F-35 Satışında Huawei Baskısı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu