Almanya’nın EuroMALE’de kararı kesinleşti

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Güvenlik Komitesi tarafından yaklaşık 3.1 milyar avroluk bütçe oluşturulmasıyla Almanya, EuroMALE isimli Avrupa’nın MALE İHA Projesi’ne katılan dört ülkeden biri oldu.

Almanya Güvenlik Komitesi tarafından yaklaşık 3.1 milyar avroluk bütçe oluşturulmasıyla Almanya, Avrupa MALE İHA Projesi’ne katılan dört ülkeden biri oldu. Katılmaya hazır olduklarını bildiren Fransa, İtalya ve İspanya’da da  ulusal onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından EuroMALE (Orta İrtifa Uzun Menzilli) İHA Projesi’nin çalışmalarına başlanacak.

STM Banner

Şu anda oluşturulan fonlar sayesinde  EuroMALE İHA Projesi olgunlaşmaya güçlü bir şekilde devam ediyor. İHA sistemi, katılan ortaklara Avrupa’nın teknolojik kabiliyetini gösterme olanağı da sağlayacak. Diğer program ülkelerinin onay süreçleri tamamlandıktan sonra Uluslararası Silah Örgütü (OCCAR) denetimi altında, EuroMALE’in geliştirilmesine dair bir sözleşme yapılacak.

EuroMALE İHA’nın yaklaşık 16,40 metre uzunluğa, 5,32 metre yüksekliğe ve 13.500 metre irtifada 24 saatten fazla havada kalabilme yeteneğine sahip olacağı belirtiliyor. Ayrıca EuroMALE’in kanat açıklığının 30 metre ve maksimum kalkış ağırlığının 11 ton civarında olacağı isterler arasında.

İHA, gelişmiş sensörleri sayesinde sadece görüntü edinmekle kalmayacak; sinyal istihbaratı ve keşif sistemleri de EuroMALE’e entegre edilecek. Ayrıca bu tarz çok uluslu geliştirilen sistemler, zaman içerisinde katılımcı ülkeler tarafından farklı özelliklere bürünebiliyor.

Projenin Almanya kısmı, insansız ve silahlanma kapasitesine sahip uçakların 21 adedini ve çalışması için gerekli yer kontrol istasyonlarını oluşturuyor. Ayrıca ayrılan bütçe arasında eğitim ve diğer işletim ekipmanlarının yanı sıra beş yıllık ilk uçuş operasyonu için sağlanan destek hizmetleri de bulunmaktadır. Almanya’nın şu anda EuroMALE İHA’yı silahlandırmak gibi bir planı yok. Silahlandırma işlemi ancak ayrı bir meclis kararından sonra yapılabilir.

Avrupa ülkeleri arasında geliştirilen EuroMALE; ulusal ve ittifak savunmasında, krize hazırlık ve krize müdahale operasyonlarında da kesin keşif sonuçları sağlayabilmelidir. Almanya EuroMALE’i, İsrail’den kiralama yöntemleri ile kullandığı Heron 1 ve Heron TP İHA’ların yerini alması için tedarik edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır Donanması ikinci FREMM’i teslim aldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu