Mısır Donanması ikinci FREMM’i teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Donanması, Bergamini sınıfı olan ikinci FREEM (Fregata europea multi-missione) tipi fırkateynini geçtiğimiz gün İtalya’dan teslim aldı.

Mısır’a 1.2 milyar avro’ya satışı gerçekleştirilen iki FREMM firkateyni, Fincantieri Tersanesi tarafından inşa edilen ve 2020-2021 yıllarında İtalyan Donanması’na teslim edilmesi planlanan Bergamini sınıfının 9’uncu ve 10’uncu gemileriydi ancak bu gemilerin daha sonra Mısır’a satılmasına karar verildi.

STM Banner

Mısır, el-Galala (FFG 1002) adlı ilk FREEM fırkateynini geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde teslim almıştı. Kardeş gemisi olan ENS BERNEES (FFG-1003) ise geçtiğimiz gün Mısır Donanması tarafından İskenderiye Deniz Üssü’ne getirildi.

ENS BERNESS, orijinalinde İtalyan donanması için üretiliyordu ve geminin ismi de “Emilio Bianchi” idi ancak Mısır Donanmasının gemiyi teslim almasının ardından geminin ismi değiştirildi.

Mısır FREMM

Mısır’ın FREMM Firkateynleri

İlk Mısır firkateynindeki olduğu gibi BERNESS’te de bazı kritik sistemlerin gemiden söküldüğü görülebiliyor. Bu sistemler arasında elektronik karşı tedbir (NETTUNO-4100 radar elektronik karşı tedbir sistemi) ve iletişim sistemleri (Thales Altesse İletişim Elektronik Destek Önlemleri) yer alıyor. Bunların haricinde gemilerde orijinal dizayna kıyasla bir değişiklik gözlemlenmiyor.

Mısır Savunma Bakanlığı tedarik programının bir parçası olan iki FREMM fırkateyni, yüzey harbi (ASuW) odaklı operasyonlar için genel amaçlı bir konfigürasyondadır. Al Galala (eski Spartaco Schergat) fırkateyni; Leonardo 127/64mm (LW) Baş Topu, 76/62mm Super Rapid Top, gemisavar füze, Aster karadan havaya füze ailesi için 16’lı A50 dikey atım sistemi ve asimetrik tehditlere karşı iki adet 25mm top ile donatılmıştır.

Gemide ayrıca; Leonardo MFRA (Çok Fonksiyonlu Radar) veya Kronos Grand Naval 3D AESA radarı, navigasyon radarları ve ayrıca RASS yüzey / hava gözetleme radarı, IFF sistemi, iki adet NA-25X gibi bir dizi sensör de bulunmaktadır.

FREMM Fırkateyn

FREEM, Fransız Naval Group ve İtalyan Fincantieri tarafından ortak olarak tasarlanmış çok maksatlı bir fırkateyn sınıfı. FREMM programı kapsamında toplamda 18 adet gemi üretilecek. Bu gemilerden 8’i Fransa, 10’u ise İtalya için. İlk FREMM fırkateyni ise 2012 yılında teslim edildi. Sözleşmede gemilerin son teslim tarihi ise 2022.

Orijinalinde İtalyan donanmasının 9’uncu ve 10’uncu siparişleri olan son 2 FREMM fırkateyni, Mısır ile imzalanan anlaşmanın ardından Mısır Donanmasına teslim edildi.

İtalyan donanması için ise 2 yeni FREMM sınıfı fırkateyn daha inşa edilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin teknik özellikleri açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Mısırı Türkiye’ye karşı güçlendiriyorlar.yoksa israil asla Mısırın güçlenmesini istemez.yeni M.Ali paşa misali Türkiye ye karşı yeni güç.çünkü Akfenizde Türk donanması önemli idi .sonra onuda yok ederler Saddam gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu