Almanya ve Polonya’dan hava polisliği anlaşması

Roketsan-ÇAKIR-Banner

12 Mayıs Çarşamba günü Almanya ve Polonya Savunma Bakanlıkları; iki ülkenin hava kuvvetlerine, komşu hava sahasında ihtiyaç olması durumunda iki tarafa da müdahale etme yetkisi veren bir anlaşma imzaladı.

Varşova’da yapılan anlaşmada imzalar, Polonyalı General Tomasz Piotrowski ve Uedem’deki Birleşik Hava Operasyonları Merkezi (CAOC)’nin de başkanı olan Alman General Klauss Habersetzer tarafından atıldı.

Hatırlanacağı üzere; 2016 yılında Almanya ve Polonya, hem Alman hem de Polonya Donanması’na ait denizaltıları kontrol edecek ve Alman Deniz Operasyonları Merkezi (MOC)’nin bir parçası olacak Denizaltı Operasyon Görev Grubu’nu kurmuştu. Beş yıl sonra iki ülke, hava sahasının savunulmasında da ortak hareket kararı aldı.

Böylece Hızlı Reaksiyon Alarmı (QRA) görevi durumunda; Luftwaffe Eurofighter Typhoon’ları Polonya’ya geçebilecekken, Polonya Hava Kuvvetleri’nin F-16 Fighting Falcon ve MiG-29 Fulcrum savaş uçakları da Alman hava sahasına girebilecek. Yani iki ülke, karşılıklı olarak ‘Air Polincg’ gerçekleştirebilecek. Ayrıyeten anlaşmada, pilotların uçtukları ülkenin hava trafik yönetimi tarafından verilen emirlere uyma şartı da bulunmakta.

Romanya F-16-min
Romanya’ya ait bir F-16

2020’de Avrupa’daki NATO Hava Kuvvetleri, sahip oldukları hava sahasına 400’den fazla kez yaklaşan yabancı uçakların tespit edildiğini bildirdi. Bu uçakların neredeyse %90’ının Rus askeri uçağı olduğu aktarılan bilgiler arasında yer almaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Silah Taşıyıcı Araç (STA) teslimatlarına devam ediyor


 

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu