Almanya, Ukrayna’ya En Gelişmiş Radarını Yollayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’ya COBRA (Counter Battery Radar) Topçu Tespit Radarı yollamaya hazırlanıyor. COBRA radarı son derece gelişmiş özelliklere sahip.

Alman Die Welt gazetesinde yer alan habere göre Berlin, Kiev’e 155mm Panzerhaubitze 2000 obüslerinin hassasiyetini artırmak ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atışlarını tespit etmek üzere COBRA radarı sevk etmek istiyor.

STM Banner

Gazetede yer alan habere göre Ukrayna, Almanya’dan toplamda 40 adet COBRA radarı talep ediyor. Ancak Bundeswehr (Alman Ordusu) envanterinde bile bu sistemlerden yalnızca 19 adet yer alıyor ve sadece 3-5 adedi gönderilebilecek durumda.

COBRA radarı son derece mobil bir yer tespit radarı. Tüm NATO isterlerini karşılayan sistem Thales, Airbus Defence and Space ve Lockheed Martin tarafından ortaklaşa olarak geliştirildi. Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD’nin ortaklaşa geliştirdiği sistemi Alman, Fransız ve İngiliz orduları kullanıyor.

COBRA Radarı
COBRA Radarı

Bundeswehr’in sitesinde yer alan bilgilere göre COBRA radarı, dünyanın en gelişmiş kara konuşlu yer tespit radarı olarak nitelendiriliyor. Radar, güçlü yazılım algoritması sayesinde her türlü olasılığı en doğru şekilde hesaplıyor ve kullanıcıya olanaklar sunuyor.

Sistemin kalbi, modüler tasarımda yarı iletken bileşenlerden oluşan ve yaklaşık 3.000 galyum arsenit (GaAs) tabanlı gönderme/alma modülünden oluşan aktif bir  AESA (Active Electronically Scanned Array) radarından oluşuyor. Yatay kapsama elektronik olarak 90 derece. Mekanik döndürme ile birlikte kapsama alanı 270 dereceye çıkıyor.

COBRA’nın yetenekleri ise şöyle:

  • Düşman havanlarının, roketatarların ve topçu bataryalarının tespiti, konumu ve sınıflandırılması
  • Topçu vuruş noktalarının tahmini.
  • Dost atışlarının kaydı ve ayarlanması.
  • Savaş alanı istihbaratının oluşturulması.
  • Jamming verilerinin belirlenmesi.

ÖNERİLEN İÇERİK: SPIKE Füze Ailesi Ukrayna Yolculuğuna Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Die Welt

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu