SPIKE Füze Ailesi Ukrayna Yolculuğuna Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Estonya, Ukrayna’ya İsrail üretimi Spike tanksavar füzesi sevkiyatına hazırlanıyor. İsrail’in bir süredir silah sevkiyatlarına karşı çıktığı iddia ediliyordu.

Bir süredir dış politikası gereği Ukrayna’ya silah sevkiyatlarına karşı çıktığı iddia edilen İsrail, Estonya’nın Ukrayna’ya İsrail üretimi silahları verme isteğine karşı çıkmayacak.

STM Banner

The Jerusalem Post’ta yer alan bir habere göre Estonya, geçtiğimiz yıl İsrail’den yüklü miktarda silah satın aldı. Bu silahların arasında 500’den fazla Spike tanksavar füzesi ve Blue Spear kıyı savunma sistemi de yer alıyor.

SIPRI verilerine göre Estonya, ilk kez 2019 yılında 100 adetlik Spike-MR/LR siparişi verdi. Bu silahlar 2020-2021 yıllarında teslim edildi. Estonya aynı zamanda 40 adet Spike-NLOS ve 500 adet Spike-SR füzesi siparişi de vermişti.

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla beraber Estonya, Ukrayna’ya 220 milyon avro değerinde askeri ve sivil yardımlarda bulundu. Estonya bugüne kadar Ukrayna’ya Javelin ATGM ve 122mm D-30 obüsleri sevk etmişti.

Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets’in açıklamasına göre İsrail, Estonya’nın Ukrayna’ya İsrail üretimi silahları sevk etmesini engellemedi. Daha önce bu yönde haberler çıkmıştı.

SPIKE Füze Ailesi

Spike ailesi tanksavar ve anti personel füzelerinden oluşuyor. Füzelerin geliştiricisi ise İsrailli savunma sanayii şirketi Rafael Advanced Defense Systems. Spike ailesi füzeleri omuzdan, araçtan ve helikopterlerden atılabiliyor. Spike füzesi dünya askeri silah piyasasında kendini ispatlamış bir füze.

Füzenin at-unut özelliği bulunuyor. Kendisi hedefine otomatik olarak güdümleniyor. Füzede IIR başlık yer alıyor. Spike-MR, orta menzilli Spike füzesi olarak geçiyor. 200-2.500 metre arasındaki hedefleri imha edebilme özelliğine sahip.

Spike-LR ise uzun menzilli versiyonu ve füzenin menzili 4 km’ye kadar çıkıyor. Füzede fiber-optik iletişim yer alıyor ve operatör tarafından uçuş anında yönetilebiliyor.

SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS ise yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır. Diğer SPIKE füzelerine kıyasla çok daha büyük olan SPIKE NLOS’un ağırlığı yaklaşık 70 kg civarında.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya, Ukrayna’ya 200 Adet T-72 Tankı Sevk Etti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, The Jerusalem Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu