Almanya Ukrayna’ya Leopard 2 sevkiyatında kararını verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’nın bir süredir talep ettiği Leopard 2 tanklarının sevkiyatıyla ilgili olarak nihai kararını verdi. Leopard 2A6 tankları, Ukrayna’ya gönderilecek.

Yapılan açıklamaya göre; Almanya, ilk etapta 14 adet Leopard 2A6 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı Ukrayna’ya sevk edecek. Alman Şansölyesi Olaf Scholz’un açıklamasına göre; Leopard 2A6’lar, Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’ın stoklarından gönderilecek.

STM Banner

Berlin yönetimi, ayrıca diğer ülkelerin Leopard serisi tanklarını Ukrayna’ya gönderilmesine de yeşil ışık yaktı. Bu sayede envanterinde Leopard 2 serisi Alman yapımı tanklara sahip olan diğer ülkeler, Ukrayna’ya tank sevkiyatına başlayabilecek. Almanya’nın ardından Polonya’nın da Leopard 2 serisi tanklarından belli bir adedini, Ukrayna’ya sevk etme kararı alması bekleniyor.

Kısa süre önce Ukraynalı askerler, Polonya’da Leopard 2 tanklarında eğitim almaya başlamışlardı. Polonya Ordusu envanterinde, 200 adetten fazla Leopard 2 sınıfı tank bulunuyor.

Öte yandan ABD de Ukrayna’ya tank sevk etme kararı aldı. İlk etapta Washington yönetimini, 30 ila 50 adet M1 Abrams tankını, Ukrayna’ya sevk edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu