Portekiz Leopard 2A6 için Aktif Koruma Sistemi arayışında

Roketsan-ATMACA-Banner

Portekiz, Portekiz Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Leopard 2A6 tipi ana muharebe tanklarını (AMT) aktif koruma sistemi (AKS) ile donatmayı amaçlıyor.

Portekiz Ordusu Kuvvet Planlama Bölümü Koordinatörü Binbaşı Ricardo Araujo Silva; Janes’e yaptığı açıklama esnasında, konunun tartışıldığını ve Portekiz Ordusu’nun Leopard 2A6 tankları için kapsamlı bir öz savunma programının başlatılmasının mümkün olduğunu söyledi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; Alman Federal Meclisi Bütçe Komitesi, Alman Ordusu Bundeswehr envanterinde bulunan Leopard 2A6A3 tanklarına Trophy Aktif Korum Sistemi entegre edilmesi için gerekli bütçeyi Şubat 2021’de onaylamıştı. Konuyla ilgili olarak Alman Ordusu’ndan yapılan açıklamada, “Leopard 2, mekanize ve zırhlı düşman kuvvetlerine karşı mücadelede Bundeswehr’in ana silahıdır. Seçilen sistem (Trophy), tanksavar güdümlü füzeler ve küçük silahların oluşturduğu tehdidi önemli ölçüde azaltabilir. İsrail Silahlı Kuvvetleri halihazırda Trophy sistemini başarıyla kullanıyor. Zaten oradaki birçok askerin hayatını kurtardı.” ifadelerine yer verilmişti.

İsrail tarafından geliştirilen Trophy, Alman Ordusu’na ilaveten ABD Ordusu tarafından da M1 Abrams tankları için tercih edilmişti. Portekiz Ordusu’nun da Leopard 2A6 tankları için Trophy AKS’ye sıcak baktığı öngörülüyor.

m60
PULAT AKS entegre edilmiş M-60TM Tankımız, Suriye sokaklarında

Türkiye’de ise ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE iş birliği ile geliştirilen PULAT Aktif Koruma Sistemi, M-60TM tanklarına entegre edilmiş durumda. ASELSAN, PULAT’tan çok daha gelişmiş özelliklere sahip AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ni geliştirme çalışmalarına ise halihazırda devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tanksavarlara karşı Aktif Koruma Sistemleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu