Almanya ve Çek Cumhuriyeti Leopard 2A4 Hibesinde Anlaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya ve Çek Cumhuriyeti, 15 adet Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nin Çek Ordusu’na bağışlanması konusunda mutabakata vardı.

Çek Savunma Bakanlığı tarafından daha önce yapılan bir açıklamaya göre;  Almanya, Çek Cumhuriyeti’nin Ukrayna’ya verdiği askeri malzeme desteğini hediye ile takdir ediyor. Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’ya T-72 tanklarını sevk etmişti.

STM Banner

Çek Başbakan Petr Fiala, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Mayıs ayı başında Ukrayna’ya bağışlanan ekipmanın değiştirilmesinde Alman yardımı konusunda anlaştı. Çek Savunma Bakanı Jana Černochová, Mayıs ayında Almanya’nın 15 adet ikinci el Leopard 2A4 tankını Çek Cumhuriyeti’ne bağışlayacağını duyurdu. Aynı zamanda, her iki ülke de Çek Cumhuriyeti’nin önümüzdeki yıllarda edineceği çeşitli konfigürasyonlardaki yaklaşık 50 adet  Leopard 2A7+ tankının satışı için müzakerelere başlayacak.

Bakanlık, hibe edilecek Alman tanklarının bağışı için gerekli sözleşmenin yaz aylarında tamamlanacağını ve Çek Ordusu’nun bu yılın sonundan önce ilk Leopard 2A4’leri devralabileceğini duyurdu.

T-72
T-72

Forsterová, “Şu anda Çek Cumhuriyeti’ne yönelik Alman Federal Cumhuriyeti’nin 15 Leopard tankı hediyesinin önünde hiçbir şey duramaz. Hukuki ve teknik detaylar çözüldü. Aynı zamanda, Çek Cumhuriyeti Ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak ve özellikle iletişim ve bilgi sistemlerinin uyumluluğunu sağlamak için Almanya’da ilk tanklar modifiye ediliyor” dedi.

Son dönemde Avrupa ülkelerinin savunma harcamalarında, ciddi miktarda artış gözlemleniyor. Polonya, kısa bir süre zarfı içerisinde; M1A2 Abrams, K2 Black Panther, FA-50, HIMARS ve K9 Thunder platformlarını tedarik etmeye karar vermişti.

Detaylar: Polonya ve Güney Kore’den K2, K9 ve FA-50 Anlaşması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Ceskenoviny

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu