Almanya ve Fransa’dan EuroMALE hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE programını hızlandırılması için üye ülkeleri İHA’nın geliştirme aşamasını yıl sonundan önce başlatmaya çağırdı.

Airbus, Dassault ve Leonardo şirketleri tarafından geliştirilen ve Nisan 2018’deki Berlin Havacılık Fuarı’nda mock-up’ı tanıtılan EuroMALE programı, sessizliğe büründü. EuroMALE programındaki bu bu sessizliği ise Alman ve Fransız bakanlar bozdu. Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE projesinin merkezi ve FCAS savaş uçağı için bir tesis niteliği taşıyan Almanya Manching’deki Airbus tesislerinde konuştu.

STM Banner

Fransa Savunma Bakanı Florence Paryl, EuroMALE programındaki bir sonraki aşama olan geliştirme aşamasının yıl sonuna kadar başlamasını umduğunu söylerken; Alman mevkidaşı Annegret Kramp-Karrenbauer ise programındaki sorunların büyük bir kısmının maliyet odaklı olduğunu ve önümüzdeki birkaç hafta içerisinde çözüleceğini belirtti.

EuroMALE; Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya tarafından geliştirilen müşterek bir insansız hava aracı (İHA) projesidir. 2015 yılında geliştirmesine başlanan EuroMALE’nin, 2025 yılında envantere girmesi bekleniyor. İHA’nın isminde yer alan ‘MALE’ eki ise Orta İrtifa – Uzun Dayanım (Medium Altidude – Long Endurance) anlamına geliyor.

EuroMALE programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar avroyu geçmemesini istedi. Ancak edinilen bilgiye göre; EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya yaklaştı. ABD tarafından üretilen bir adet Reaper’in birim fiyatının, geliştirme maliyeti ile birlikte 100 milyon avro olduğu düşünüldüğünde, Fransa bu duruma sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Birincil görevi istihbarat toplamak olan ve silahlı bir şekilde görev yapabilecek EuroMALE’nin, Almanya’nın İHA’ların silahlandırılmasının etik yönleri konusundaki tartışmasına maruz kalıp kalmayacağı ise henüz bilinmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu