TUSAŞ’ta kritik DIRCM toplantısı

Roketsan-ATMACA-Banner

A400M Askeri Nakliye Uçağı için başlatılan Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler (Directional Infrared Counter Measure / DIRCM) Projesi’nde önemli bir aşama tamamlandı.

Airbus ile Alman Hava Kuvvetleri arasında yapılan DIRCM projesinin Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Alman Hava Kuvvetleri uçaklarına DIRCM sisteminin entegre edilerek sertifikalandırılacağı program, A400M uçağına sahip ülkeler tarafından ilgiyle izleniyor.

STM Banner

TUSAŞ’ın tasarım, üretim ve sertifikasyon süreçlerinde yer aldığı A400M programı kapsamında, Airbus ile Alman Hava Kuvvetleri adına Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr (BAAINBw) arasında imzalanan Directional Infrared Counter Measure (DIRCM) projesinde, Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı (CDR) TUSAŞ Yapısal Genel Müdür Yardımcılığı’na bağlı Mühendislik Direktörlüğü sorumluluğunda başarıyla tamamlandı.

TUSAŞ DIRCM

8 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen A400M GEDIRCM Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı ile büyük bir aşamanın kaydedildiği proje, A400M uçağının kendini koruma ve operasyonel kabiliyetlerini artırmak amacıyla 18 Haziran 2019 tarihinde imzalanmıştı. Alman Hava Kuvvetleri uçaklarına DIRCM sisteminin entegre edilerek sertifikalandırılacağı program, envanterlerinde A400M uçağı bulunan ülkeler tarafından yakından takip ediliyor. Proje bitiminde ise bu ülkeler tarafından benzer taleplerin artacağı düşünülüyor.

DIRCM Sistemleri; bağlı bulundukları platformları, Kızılötesi (IR) ve Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip füze tehditlerine karşı korumaktadırlar. Bu tehditler; bir hava platformu için “Hava Savunma Füzesi” olurken, kara ve deniz platformları için ise “Seyir Füzesi” veyahut “Gemisavar Güdümlü Füze” olabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu