Almanya’dan Devasa RAM Blok 2B Füze Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, Alman Donanması için 600 adet Rolling Airframe Missile (RAM) Blok 2B füzesi alımına yeşil ışık yaktı.

Alman Savunma Bakanlığı, hükümetin daha önce Almanya’nın güvenliğine yapılacak yatırımlar için 100 milyar avroluk özel bir fonun kurulduğunu açıklamasının ardından ilk satın alma onayını duyurdu. Özel fon, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden işgalinin ardından açıklanmıştı.

STM Banner

Söz konusu sipariş, 600 adet RAM Blok 2B Yakın Hava Savunma Füzesi’ni içeriyor. Alman Donanması için sipariş edilen 600 adet füzenin teslimatları 2024 ila 2029 yılları arasında yapılacak. Dev siparişin değeri ise 560 milyon Euro.

ABD’li Raytheon ve Alman Diehl Defence ile ortaklaşa geliştirilen RIM-116 RAM; füzelere, uçaklara veya helikopterlere karşı savunma amaçlı kullanılıyor. Blok 2B Füzesi; daha güçlü bir roket motoru, 4 kanatçıklı kontrol sistemi ve geliştirilmiş pasif RF ile kızılötesi arayıcı başlığa sahip.

RIM-116 RAM, Rolling Airframe Missile, RAM Blok 2/2A, RAM Füzesi, RAM Füzesi Türkiye

RIM-116 RAM yakın hava savunma sistemi, Alman Donanması tarafından neredeyse her muharip platformda kullanılıyor. 1992 yılında hizmete giren RAM Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, 11 ülke donanmasında 160’tan fazla gemi üzerinde hizmet veriyor. Hücumbotlardan uçak gemilerine kadar her türlü tonajda platformu; seyir füzelerine, helikopterlere, insansız hava araçlarına ve küçük deniz hedeflerine karşı koruyor.

Pasif RF ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip olan RAM; lançerden atıldıktan sonra üzerindeki pasif RF arayıcı başlık ile yaklaşan gemisavar füzenin, radar arayıcı başlığından yayılan RF dalgaları tespit ediyor. RF dalgalara yöneldikten sonra ise terminal aşamada üstündeki kızılötesi arayıcı başlık ile hedefine güdümlenip önlemeyi gerçekleştiriyor.  Çift modlu güdüm sistemiyle beraber RAM füzesi maksimum 10 kilometre menzilde %95 başarı yüzdesine ulaşmakta.

LEVENT-Hava-Savunma-Sistemi
LEVENT

RAM yakın hava savunma sistemini Türk Donanması’da kullanmakta. Türkiye, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ile birlikte ilk kez ABD üretimi RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Yakın Hava Savunma Sistemi’ni envantere aldı. Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen dört MİLGEM ADA Sınıfı Korvet, RAM sistemleriyle teçhiz edilmiş durumda. RAM sisteminin lançerleri Almanya’dan tedarik edilirken, füzeler ise ABD’den tedarik ediliyor.

ABD, uzun süredir Türkiye’ye RAM Füzeleri konusunda ambargo uyguluyor. Roketsan tarafından geliştirilme faaliyetleri devam eden LEVENT ile birlikte bu alandaki ambargonun, milli imkanlarla giderilmesi amaçlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: LEVENT Hava Savunma Füzesinin Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu