Almanya’dan Mali’ye İHA takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Silahlı Kuvvetleri, BM’nin başlattığı Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) kapsamında kullandığı İHA sayısını arttırıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından başlatılan Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA)’nun parçası olarak görev yapan Almanya’ya ait İHA’ların sayısı arttırılıyor. Almanya ,Mali’nin Kuzeyinde artık aynı anda iki farklı noktada gözlem yapabilecek.

STM Banner

Almanya Bütçe Komitesi, 5 Mayıs’ta İHA’lar için işletme sözleşmesinin uzatılması ve genişletilmesi için yeni fonlar ayırdı. Almanya, MINUSMA Mission kapsamında iki adet insansız keşif sistemini Birleşmiş Milletler adına aynı anda kullanacak

Bu kapsamda Almanya, kullandığı İHA sayısını dörde çıkartıyor. Hali hazırda iki adet İsrail üretimi Heron-1 İHA kullanan Alman Ordusu, bu sayıyı dörde çıkartarak; iki İHA ile gözlem yaparken, kalan iki İHA’nın da bakımlarını yapabilecek. Yani Alman Ordusu, bundan sonra asgari iki İHA ile aynı anda gözlem faaliyetleri icra edebilecek.

Yunanistan Heron

2 Eylül’den bugüne kadar Alman Ordusu, Mali’de iki adet İHA konuşlandırıyordu. İHA’ların sayısındaki artış kararı, Birleşmiş Milletler’in Mart 2020’de hava keşiflerini genişletme ve daha esnek hale getirme talebine yanıt olarak gerçekleşti. Birleşmiş Milletler bu talebini, Mali’deki kötüleşen duruma cevap vermek için gerçekleştirdi.

İlave İHA’ların idamesi için Airbus ile Almanya arasındaki sözleşmenin geçerliliği, Nisan 2024’ün sonuna kadar devam edecek. Airbus; Heron-1 ve yer kontrol istasyonlarının sağlanmasından, bakımından ve onarımından sorumlu olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR uçuş testlerini tamamladı, teslimata hazır


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu