STM ALPAGU Dolanan Mühimmatı seri üretime geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen ALPAGU Dolanan Mühimmatı, seri üretime geçiyor. ALPAGU, çeşitli platformlara da entegre edilecek.

Milli ve azami oranda yerli imkanlarla STM tarafından geliştirilen ALPAGU Sabit Kanatlı Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemi için seri üretim hazırlıkları başladı. 4. Geleneksel Lagari Havacılık ve Savunma Günleri esnasında ALPAGU’ya değinen STM Uçuş Kontrol Grup Lideri Tuğrul Aydemir, ALPAGU’nun seri üretm hazırlığında olduğunu açıkladı.

STM Banner

Aydemir tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “ALPAGU, seri üretim hazırlığında ve envantere girmek üzere. Sonrasında da çeşitli entegrasyon projeleri, devreye alınacak.”

ALPAGU Dolanan Mühimmatı’nın, TEK-ER’e ilave olarak çeşitli platformlar tarafından da kullanılması bekleniyor. Daha önce ALPAGU’nun AKINCI ve AKSUNGUR gibi SİHA platformları tarafından kullanılabileceği açıklanmıştı. Yine deniz platformlarına entegre edilmesi için özel bir lançer sistemine sahip olan ALPAGU, 2018 yılında gerçekleştirilen Eurasia Airshow esnasında sergilenmişti.

3 ALPAGU

ALPAGU Teknik Özellikler

Yaklaşık 10 dakika boyunca havada kalabilen ALPAGU Dolanan Mühimmatı; 5 kilometre menzile, 1.950 kilogram ağırlığa, 120 metre (AGL) irtifaya ve çeşitli optik sistemlere sahip.

Menzil: 5 km
Görev Süresi: 10 dakika
Görev Irtifası: 400 ft (AGL)
Seyir Hızı: 50 knot
Maksimum Hız: 65 knot
Ağırlık: 1.9 kg
Sıcaklık: -20 / + 50 °C
Güç: LiPo Batarya
Hazırlık Süresi: Azami 1 dakika

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR uçuş testlerini tamamladı, teslimata hazır


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu