Almanya’dan RBS15 gemisavar füze siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli Saab şirketi, Alman ortağı Diehl Defence’den, Alman Donanması’na tedarik edilmek üzere RBS15 Gemisavar Füze siparişi aldı.

Saab, Alman ortağı Diehl Defence’den, Alman Donanması’na tedarik edilmek üzere RBS15 gemisavar siparişi aldı. Sipariş sözleşmesi kapsamında 2022-2026 yılları arasında yapılacak teslimatların toplam bedeli, 1,7 milyar SEK (194 milyon ABD Doları) olacak.

STM Banner

Bu sipariş kapsamında tedarik edilecek RBS15 füzeleri ve fırlatma sistemleri, Alman Donanması’nın Braunschweig Sınıfı Korvetlerine yerleştirilecek. Sipariş, füze sistemlerine ek olarak ilgili ekipman ve hizmetleri de içeriyor. Alman Donanması, 2011’den beri RBS15 kullanıcısıdır.

RBS15, deniz kuvvetleri operatörlerine uzun menzilden tüm hava koşullarında suüstü harp yeteneği sağlamaktadır. Birden çok platformda konuşlandırılmak üzere inşa edilen RBS15 füze sistemi, şu anda dünya çapında birkaç ülkenin silahlı kuvvetlerinde hizmet veriyor. RBS15 , Saab ve Diehl Savunma tarafından ortaklaşa üretildi. RBS15 Mk3 200+ kilometre menzile ve RBS15 Mk4 ise 300+ kilometre menzile sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Piyasada elbet gemisavar füze çok. Okur olarak merak ediyor insan, bunların bazıları diğerlerine göre
    daha tanınmış mesela.Sayın editör veya yazarlarınız bunlarla ilgili bir haber yapabilir mi ? Asıl merak ettiğim konu ise tabi ki bizim Atmaca füzemiz. Onlarınkinden geri kalan bir yanı var mı örneğin ?Türkçe basında Hakan Kılıç var mesela,o da son zamanlarda uçaksavar veya stratejik füzeler hakkında yazıyor. Ne dersiniz ? Bu okur ricası ilginizi çeker mi acaba ?

    1. Bazı internet sitelerinde menzil, ağırlık, harp başlığı miktarı içeren tablolar var. Ancak bunlara bakarak analiz etmek uzman işidir. Bu ve başka savunma sitelerinde genellikle tablo verip teslimat süreleri geçiyor. İllaki işin uzmanlarına ulaşıp gerekli bilgilendirmeleri alıp yayınlayacak kadroları vardır. Bu sayede daha çok okunup takip edilirler kanaatimce.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu