Libya’da MiG-29 düştüğü teyit edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM); Libya’nın Sirte şehri yakınlarında, Darbeci General Hafter’e destek veren MiG-29 tipi savaş uçağının düşürüldüğünü doğruladı.

Üst düzey bir AFRICOM yetkilisi; şu ana kadar Libya bölgesinde Rusya Federasyonu’na ait iki adet MiG-29 tipi savaş uçağının düştüğünü ve bunlardan birinin 29 Haziran 2020’de, diğerinin ise 7 Eylül 2020 tarihinde düştüğünü bildirdi. AFRICOM’a göre söz konusu MiG-29 savaş uçakları, Rusya Federasyonu’na bağlı parmiliter bir güç olan Wagner tarafından işletiliyor ve Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) destek veriyor. (Jared Szuba)

STM Banner

Libya’da Düşen MiG-29

Geçtiğimiz günlerde; Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na hava desteği sağlayan bir MiG-29 (NATO kod adı – “Fulcrum”) savaş uçağı, Libya’nın Sirte şehri yakınlarında düşürüldü. Vurulan savaş uçağının pilotu, fırlatma koltuğu aracılığı ile uçaktan başarıyla ayrıldı. Pilotun, paraşütüyle yere indikten sonra LNA güçlerine ait helikopter ile kurtarıldığı öğrenildi.

MiG-29 savaş uçağının düştüğü Sirte, uzun süredir Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kuşatılmış durumda.

Rusya Federasyonu tarafından Mayıs ayında, Libya’ya toplam 14 adet MiG-29 Fulcrum ve Sukhoi Su-24 Fencer savaş uçağı nakledilmişti. Uçaklar, Mayıs ayında Rusya’dan önce İran’ın doğusundaki Hamedan Hava Üssü’ne geldi. Uçaklar buradan Suriye’de bulunan Rus üssü Hmeymim Hava Üssü’ne intikal etti. Burada bulundukları süre boyunca, herhangi bir milliyet belirtici sembole sahip olmadıkları görüldü. Son olarak uçaklar, Rus Hava Kuvvetleri’nin eşliğinde Libya Ulusal Ordusu (LNA) tarafından kontrol edilen Libya’daki El Jufra hava üssüne intikal ettiler.

Önerilen İçerik:

Rusya tarafından Hafter’e gönderilen MiG-29’un yeri tespit edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu