Almanya’dan sızdırılan seyir füzesi toplantısı için açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Alman Hava Kuvvetleri’nin Ukrayna’ya sevki planlanan TAURUS Seyir Füzesi toplantısının sızdırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz ve diğer bazı üst rütbeli subayların görüşme kaydının dinlenilmesiyle ilgili, Rusya’yı Almanya’ya karşı “hibrit saldırı” gerçekleştirmekle suçladı.

STM Banner

Savunma Bakanı Pistorius, Berlin’de yaptığı açıklamada, “Bu olay açıkça Hava Kuvvetlerindeki bir tartışmanın dinlenmesi ve yayınlanmasından daha fazlasıdır. Bu, Rusya Devlet Başkanı (Vladimir) Putin’in yürüttüğü enformasyon savaşının bir parçası, buna hiç şüphe yok. Bu dezenformasyon için hibrit bir saldırı, bölünmeler yaratmayı, birliğimizi baltalamayı amaçlıyor.” dedi.

İstihbarata Karşı Koyma Servisi görevlendirildi

Yaşananlara özel bir ihtiyatla ancak daha fazla kararlılıkla tepki verilmesi gerektiğini dile getiren Pistorius, olayın duyulmasının ardından ordu bünyesindeki İstihbarata Karşı Koyma Servisi’ni arayarak konunun tüm yönleriyle araştırılması talimatını verdiğini belirtti. Yapılacak incelemenin ardından gereken sonuç ve kararın alınacağına dikkati çeken Pistorius, ancak Putin’in oyunlarına gelinmemesi gerektiğini ifade etti.

Alman Hava Kuvvetleri/Tornado
Alman Hava Kuvvetleri/Tornado

Pistorius, görüşme kayıtlarının Rusya’da cezaevinde ölen Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın cenaze töreninden bir gün sonra ve Wirecard skandalıyla ilgili yeni ifşaatların ardından yayınlanmasının tesadüf olduğuna kimsenin inanmadığına işaret ederek, “Bu açıkça birliğimizi baltalamakla ilgilidir. Daha önce de söylediğim gibi iç siyasetimizi parçalamakla ilgili bir durum. Putin’in bizi birbirimizden ayırmasına izin vermememiz çok önemli, onun istediği tam da bu ve buna karşı birlik içinde durmalıyız.” şeklinde konuştu.

Alman Bakan kaydın yayınlanmasının kesinlikle koordine edilmiş, koreografisi yapılmış ve Almanya’nın Rusya’ya karşı bir savaş üzerinde çalıştığı efsanesini güçlendirmeyi amaçladığını ancak bunun tamamen saçma olduğunu belirtti. Pistorius olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma sözünü yineleyerek telefon dinleme, gizli dinleme saldırılarına karşı yeni önlemler alınacağını söyledi.

30 dakikalık ses kaydı

Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydını yayımlamıştı.

Ses kaydında üst düzey Alman Hava Kuvvetleri mensupları, siyasi bir karar alınması durumunda, Taurus füzelerinin ne şekilde gönderilebileceğini, bunların Ukrayna tarafından Almanya’nın istihbarat ve teknik desteği olmadan kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyorlardı.

TAURUS Seyir Füzesi
TAURUS Seyir Füzesi

Kayıtta ayrıca, Taurus füzelerinin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na inşa ettiği Kırım Köprüsü’nü teknik olarak imha edip edemeyeceği tartışması da yer alıyordu.

TAURUS Seyir Füzesi

Kiev, Almanya’nın kendisine yaklaşık 500 km (300 mil) menzile sahip Taurus füzeleri vermesini istiyor. Alman Başbakan Scholz, çatışmanın tırmanmasına yol açacağı endişesiyle şimdiye kadar bunu reddetti. Fransa ve İngiltere ise Kiev’e, her ikisi de 250-300 kilometre menzile sahip olan SCALP ve Storm Shadow füzelerini tedarik etti. Tedarik edilen SCALP ve Strom Shadow seyir füzeleriyle Ukrayna Ordusu, Rus Ordusu’nun birçok stratejik üssünü vurdu. Vurulan hedeflerden ötürü en büyük zararı, Rus Donanması gördü.


Kaynak: AA, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu