Türk savunma sanayiinden Katar çıkarması: DIMDEX 2024

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii, Katar’ın başkendi Doha’da düzenlenen DIMDEX 2024 8. Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’na rekor katılım sağlıyor.

İki yılda bir düzenlenen ve uluslararası savunma sanayii sektörü için Körfez bölgesindeki önemli bir etkinlik konumunda bulunan DIMDEX 2024, bugün kapılarını açtı. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani himayesinde düzenlenen ve Katar Silahlı Kuvvetleri tarafından organize edilen DIMDEX’e bu yıl Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın öncülüğünde yaklaşık 40 Türk şirketi katılım sağlıyor.

STM Banner

Türkiye, Fransa, Almanya, İran, İtalya, Pakistan ve ABD’nin pavilyon olarak katıldığı fuarda Türkiye, en fazla katılımcı firmaya sahip ülke olarak öne çıkıyor. ASELSAN, ASFAT, BAYKAR, BMC, HAVELSAN, MKE A.Ş., Meteksan Savunma ve ROKETSAN, katılımcı firmalar arasında bulunuyor.

Fuar süresince; Türk savunma sanayii firmalarının ürettiği çeşitli insansız kara ve hava araçları, zırhlı araç platformları, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmat, simülatörler ve lojistik destek ürünleri, başta MENA bölgesi olmak üzere tüm katılımcıların beğenisine sunulacak, ileri teknolojik kabiliyetler hakkında bilgiler sunulacak ve iş birliği fırsatları değerlendirilecek.

ASELSAN SERDAR Tanksavar Kulesi / DIMDEX 2024

Türk savunma sanayii firmaları ile fuara katılan ülkeler arasında yeni projelerle iş birliği potansiyelinin geliştirilmesine ve derinleştirilmesine zemin hazırlamayı hedefleyen fuar süresince Türk Resmi Heyeti, ev sahibi ülke yetkilileri ve fuara katılacak diğer ülke heyetleri ile görüşmeler gerçekleştirecek.

Halihazırda Türk savunma ve havacılık sanayii firmaları tarafından üretilen; Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı, SERDAR Tanksavar Füze Atıcı Sistem, SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, Mobil Sınır Güvenlik Sistemi, Ani Müdahale Botları, Eğitim Gemileri ve Yara Savunma Simülatörü, Katar Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunuyor. Öte yandan Türk savunma sanayii, modernizasyon alanında da Katar’a önemli hizmetler sunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu