Almanya’dan Ukrayna için Sea King kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya, Ukrayna’ya 6 adet Westland Sea King Helikopteri sevk edecek. Helikopterler, Karadeniz üzerinde keşif ve personel nakli görevlerinde kullanılacak.

Kiev’e yönelik olarak Berlin’in askeri desteği artarak devam ediyor. Ramstein Grubu olarak da bilinen Ukrayna Savunma Temas Grubu (UDCG)’nun son toplantısı, 23 Ocak’ta gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, 6 adet Sea King helikopterinin Ukrayna’ya gönderileceğini söyledi.

STM Banner

Pistorius tarafından yapılan açıklamada, “Sea King, Karadeniz üzerinde keşiften asker taşımaya kadar pek çok alanda Ukraynalılara yardımcı olacak, kendini kanıtlamış ve sağlam bir helikopterdir. Bu türden ilk Alman teslimatı olacak.” ifadelerine yer verildi.

6 adet Sea King’e ek olarak Almanya, bir yedek parça ve ilave ekipman paketi ile uçucu personel için gerekli eğitimi de sağlayacak. Bu ekipmanlar arasında; vinçler, arama ve kurtarma (SAR) ekipmanları ile balistik koruma kitleri de yer alacak. Alman personel, transferden önce Ukraynalı mürettebatı Almanya’da Sea King konusunda eğitecek. Alman yetkililer, kesin bir zaman dilimi belirtmemekle birlikte, Sea King’in yerini alacak NH-90 helikopterlerinin aşamalı devreye girişine paralel olarak transferin yıl ortasında gerçekleşmesini bekleniyor.

Almanya Sea King

Halihazırda Almanya’nın yaklaşık 20 adet Sea King helikopterine sahip olduğu değerlendiriliyor.

Sea King Helikopteri

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Mil Mi-8/17 ‘Hip’ ve Airbus Helicopters Cougar ile boyut ve kabiliyet açısından benzerlik gösteren Sea King, 28 tam teçhizatlı asker veya 3.500 kg’dan fazla kargo taşıyabilen 28 m³’lük bir kabine sahiptir. Tam dahili yük ile helikopter yaklaşık 400 km menzile sahiptir.

Alman hizmetindeki Sea King’ler bir yer arama radarı ile donatılmış olup, temel gözetleme operasyonları icra edebilmektedir. Alman Donanması için ana rolü, öncelikle arama ve kurtarmadır (SAR) görevleridir. Buna ek olarak Sea King, Alman ve NATO donanma gemilerine personel ve kargo taşıyarak deniz ikmal rolünü de yerine getirmektedir. Helikopterler kapıya monte edilmiş makineli tüfekler gibi sınırlı öz savunma silahları taşımaktadır. Tasarımları gereği silah istasyonlarında torpido veya füze taşıma kapasitesine de sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Janes, Naval News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu