Düşen Cougar helikopterinin kaza raporu açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz hafta Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşen Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait AS-532 Cougar Genel Maksat Helikopteri’nde, 11 askerimiz şehit olmuş ve 2 askerimiz ise yaralanmıştı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kaza-Kırım Ekibi, düşen helikopterle ilgili incelemesini tamamladı.

Kazadan bir gün sonra yani 05 Mart 2021 tarihinde bölgeye intikal eden Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kaza-Kırım Ekibi tarafından hazırlanan raporda, şu açıklamalara yer verildi:

STM Banner

“8’inci Kor.K. Korg.Osman ERBAŞ tarafından, Kolordu Komutanlığı birliklerinde denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere 04 Mart 2021 tarihinde, Elazığ-Erciş-Tatvan-Muş-Bingöl-Elazığ güzergahında bir idari denetleme programı planlanmıştır.

04 Mart 2021 sabahı yapılan uçuş brifinginde hava şartlarının uçuşa uygun olduğu tespit edilmiştir.

Uçuş görevine müsaade etme, sevk ve idare etme, uçuş görevini başlatma, erteleme, tadil etme ve iptal etme yetkisi olan 1’inci pilotun kararı ile uçuşa planlandığı şekilde 07.52’de  Elazığ-Erciş-Tatvan rotasında başlanmıştır.

İntikal esnasında Muş bölgesinde olumsuz hava şartları ile karşılaşılmasını müteakip  uçuş rotası değiştirilerek Bingöl istikametinde uçuşa devam edilmiş ve 09.23’te Bingöl’e iniş yapılmıştır.

Tatvan Bölgesindeki hava şartları takip edilerek, hava şartlarının iyileşmesi beklenmiş, hava şartlarının uçuşa müsait olduğunun tespit edilmesi üzerine saat 13.55’te Tatvan’a intikal etmek üzere Bingöl’den kalkış yapılmıştır.

İntikalin Tatvan yakınlarına kadar olan bölümü sorunsuz icra edilmiş, olumsuz bir hava durumu ile karşılaşılmamıştır.

‘Ani Hava Değişimi’

Ancak 04 Mart 2021 saat 14.25’te Muş ile son görüşme yapılmasını müteakip, saat 14:30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir.

Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir.

Ancak maalesef saat 14:41’de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir.

04 Mart 2021 tarihinde saat 14.40’ta Tatvan’a inmesi beklenen helikopterin tahmin edilen zamanda iniş yapmaması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kamu kurum/kuruluşlarının da katılımları ile arama-kurtarma faaliyetleri derhal başlatılmıştır.

Arama-kurtarma faaliyetleri sonucunda Tatvan şehir merkezinin 7 km. kuzeyinde bulunan Çekmece köyünün 1 km kuzeyinde helikopterin enkazına ulaşılmış, 9 şehidimiz ile 4 yaralımızın Tatvan/BİTLİS Hastanesine tahliyeleri sağlanmıştır. Hastaneye tahliye edilen 4 yaralı silah arkadaşımızdan 2 silah arkadaşımız da burada şehit olmuştur.

Olayın meydan gelme nedeni hakkında mevcut bilgiler ışığında yapılan değerlendirmede;

– Olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı,

– Helikopterin bakım faaliyetlerinin mevcut mevzuata uygun olarak zamanında ve uygun şekilde yapıldığı,

– Helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı,

– Uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.

50 Helikopter TSK envanterine girdi

Cougar tipi toplam 50 helikopter TSK envanterine girmiş, bunlardan 30 tanesi K.K.K.lığı, 20 Hv.K.K.lığı kullanımına verilmiştir.

Helikopterlerin envantere girdiği 1995 yılından bugüne kadar her türlü hava ve arazi koşullarında yaklaşık 150.000 saat uçuş yapılmıştır.

Mevcut mevzuata göre K.K.K.lığı envanterindeki helikopterlerin ortalama ömür devri 40 yıldır.

Ancak bu süre, yenileştirme ve modernizasyon faaliyetleri ile uzatılabilmektedir.

Bugüne kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Cougar helikopterleri ile dört adet can kayıplı kaza meydana gelmiştir. Söz konusu kazaların hiçbirisinin nedeni helikopter kaynaklı değildir.

Bir kez daha kazada yaşımını yitiren Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Önerilen İçerik: Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS)’nde son durum ne?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu