Almanya’dan yüzlerce Spike Füze alımı

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya merkezli Rheinmetall, Alman Silahlı Kuvvetleri için İsrail merkezli Rafael şirketine yüzlerce Spike Anti-Tank Güdümlü Füze siparişi verildiğini açıkladı. 

Almanya’nın vermiş olduğu sipariş, 666 adet Spike Füzesi’ni ve 82 adet fırlatıcıyı içeriyor. Siparişin büyüklüğü, yaklaşık 88 milyon Avro değerinde. Sistemler, 2022 yılından itibaren piyade ve mekanize birliklerine teslim edilecek.

STM Banner

Alman Ordusu söz konusu siparişi, Rheinmetall ve ortakları Alman Diehl Defence ile İsrailli Rafael Advanced Defense Systems’in ortak girişimi olan EuroSpike GmbH’e verdi. Spilke Füzesi’ne dayanan sistem, ‘MELLS’ olarak adlandırılıyor. Sipariş kapsamında 2022-2024 yılları arasında gerçekleştirilecek teslimatlarda Rheinmetall’ın payı, 17 milyon Avro değerinde.

Alman Ordusu, dördüncü kez MELLS sistemi tedarik ediyor.Tedarik edilecek füzeler Rafael tarafından üretilen Spike LR tipi uzun menzilli füzeler olurken, fırlatıcılar ise Spike LR2 füzelerini ateşleyebilen en son model olacak.

Ekim 2019’dan itibaren yürütülen ana sözleşme, 2024-2031 döneminde yaklaşık 100 fırlatıcının yanı sıra binlerce MELLS güdümlü füze üretimi ve tedarikini içeriyor. Rheinmetall, bunun şirket için toplam yüz milyonlarca avro değerinde sipariş anlamına geldiğini iddia ediyor. Spike Füze ailesinin en uzun menzilli füzesi ise SPIKE NLOS.

Apache-Spike-NLOS

Spike NLOS Anti-Tank Güdümlü Füze

İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense Systems şirketi tarafından geliştirilen SPIKE NLOS, uzun menzilli bir anti-tank güdümlü füze (ATGM) sistemidir. SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS, yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan MAM-L en uzun menzilden vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu