Avustralya ve ABD’den ortak füze tesisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Başbakanı Scott Morrison Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ile iş birliği içerisinde kendi güdümlü füzelerini ve silahlarını üretecek bir tesis kurmaya karar verildiğini duyurdu.

Başbakan Scott Morrison; bağımsız bir savunma sanayi kabiliyeti oluşturmanın hükümet için öncelikli olduğunu ifade ederek, füzeleri binlerce iş ve ihracat fırsatları yaratacak bir planda inşa etmek için bir silah üreticisi ile ortaklık yapılacağını söyledi.

STM Banner

Yaklaşık 761 milyon dolar değerinde yapılacak bu harcama, Avustralya savunma endüstrisine yapılan 10 yıllık dev yatırımın bir parçasıdır.  Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, bu girişimin hem Avustralya’nın hem de askeri ortaklarının artan ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğini anlamak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri ile yakın bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.

İlaveten; Avustralya’da gelişmiş silah sistemleri üretmenin sadece yeteneklerini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda küresel tedarik zincirlerinde herhangi bir aksaklık olması durumunda ülkenin askeri operasyonları için gerekli silah sistemlerinin üretiminin sağlanacağını söyledi.

Edinilen bilgiye göre; bağımsız bir düşünce kuruluşu olan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü ise Avustralya’nın, önümüzdeki 20 yıl içinde füze ve silah satın almak için 100 milyar AU $ harcayacağını tahmin ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM Seyir Füzesi artık ‘Combat Proven’


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu