ALTAY için Güney Kore motoru iddiası

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC Otomotiv ana yükleniciliğinde yürütülen ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) için Güney Kore ile güç grubu konusunda görüşmelere başlandığı iddia edildi.

ABD merkezli medya kuruluşu Defense News; ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın güç grubu için Türk tedarik ve askeri yetkilileri ile özel bir üreticinin, Güney Koreli bir şirketle görüştüğünü iddia etti. Bir tedarik yetkilisi tarafından Defense News’e yapılan açıklamada, ALTAY programının; motor, transmisyon ve bazı önemli bileşenlere erişimin başarısız olması nedeniyle büyük gecikmelerle karşı karşıya kaldığı belirtildi. Söz konusu tedarik yetkilisi, ALTAY tankının seri üretime geçeceği tarih konusunda bilgi veremeyeceğini fakat program için çok çalıştıklarını belirtti.

STM Banner

Defense News’in iddiasına göre; ALTAY Tankı için yaşanılan problemleri aşabilmek adına BMC’nin Hyundai Rotem ile görüştüğü, bahsi geçen kaynak tarafından söyleniyor.

Defense News’e verilen demece göre görüşmeler, seri üretim döngüsünde kullanılması istenilen güç paketi üzerine ilerliyor. Görüşmelerin seyri üzerine henüz konuşmanın erken olduğunu belirten kaynak, Hyundai Rotem aracılığıyla motor üreticisi Doosan ve otomatik transmisyon üreticisi S&T Dynamics ile görüşmelerin devam ettiğini, anlaşmaya varıldığı taktirde ise ALTAAY tankına güç verecek paketin Doosan – S&T paketi olacağını açıkladı.

Wilk Tank Programı, Polonya Yeni Nesil Ana Muharebe Tankı (AMT) programı, Güney Kore Savunma Sanayi, K2 Black Panter Ana Muharebe Tankı, Hyundai Rotem,
K2 Black Panther

K2 Black Panther tankının seri üretim programında benzer problemler ile karşılan Güney Kore de benzer gecikmeler yaşadı. Seri üretim bandından çıkan ilk 100 ana muharebe tankına Doosan 1500 beygir motor ve S&T otomatik şanzıman güç veriyor. Yerli şanzıman çözümünden ikinci partide testlerde yaşanılan sıkıntılar nedeniyle Alman Renk AG tarafından üretilen şanzıman kullanıldı.

Benzer olarak Türk yetkililer de ALTAY ana muharebe tankına güç verecek paketin, Alman MTU 1500 beygir motor ve Renk şanzıman içermesini ummasına rağmen Suriye’deki Türk ordusunun varlığını sebep göstererek görüşmeleri sonlandıran Alman hükümeti, alternatif arayışına sürükledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Kore’den mutlaka ortaklık adı altında motor TEM’in edilmeli.bu iş daha fazla bekletilmemeli.ülkenin öncelikleri var.

  2. On senedir değişen birşey yok. Ülkenin öncelikleri olduğu da çok doğru. K9 nasıl Fırtına
    olduysa, A129 nasıl Atak olduysa, gelin K2 de Altay olsun. Bize gerekli değişiklikleri biz zaten yaparız üzerinde. Kore Ordusu yerli güç aktarımından hiç memnun değildi.
    Mecburen Alman Renk almışlardı. Şimdilerde sorun halloldu galiba. Almanyadan bu konularda fayda gelmeyecek, hem de hiç gelmeyecek, bunu bilelim.Konuyla ilgili değil
    ama denizaltı işinde bile Kore’ye dönme olabilir. Bunların teknolojisi malum, hiç olmazsa Almanlar gibi sorun çıkartmıyorlar. Bu tank konusunda aktüel bir link vereyim, direkt ilgili : “bulgarianmilitary.com”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu