Türkiye’nin İlk Yerli Su Spektrum Ölçüm Cihazı Geliştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın önde gelen savunma sanayii firmalarından STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, Türkiye’nin İlk Yerli Su Spektrum Ölçüm Cihazı’nı geliştirdi.

Konuyla ilgili olarak STM tarafından yapılan açıklamada, “Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile denizaltılarda ve araştırma gemilerinde sualtı analizlerinin yapılması aşamasında kullanılan su spektrum ölçüm cihazını yerli ve milli olarak geliştirerek, bu alandaki dışa bağımlılığı azaltmak üzere önemli bir gelişmeye imza attık.

Ülkemizin deniz teknolojilerinde dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik önemli bir adım olarak öne çıkan Sualtı Optik Spektrum Cihazı, dünyadaki benzer sistemlerden farklı olarak suyun optik iletkenliğini, dalga boyuna bağlı olarak gerçek zamanlı ölçebiliyor. En önemli özelliği ise halihazırda kullanılan araçlardan bin 500 metre daha derinde anlık ölçüm yapabiliyor olması. Suyun soğurma kabiliyetini analiz etmek için BAU İnovasyon ve Danışmanlık tarafından TUBİTAK TEYDEB 1501 projesi kapsamında geliştirilerek üretilen Sualtı Optik Spektrum Cihazı, ülkemizin denizaltı teknolojisinde gücünü pekiştirecek bir cihaz olarak öne çıkıyor.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu