ALTAY Tankı için geliştirilen milli güç grubunda yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC POWER tarafından ALTAY Ana Muharebe Tankı için milli imkanlarla özgün olarak geliştirilen BATU Güç Grubu’nda yeni bir gelişme yaşanadı.

ALTAY Ana Muharebe Tankı için 1500 beygir gücündeki motor ve transmisyondan oluşan BATU Güç Grubunu’nun geliştirme faaliyetleri devam ediyor. BATU’nun, motorunun ardından transmisyonu da ilk kez dün çalıştırıldı.

STM Banner

Motor ve transmisyon ile ayrı ayrı gerçekleştirilecek test faaliyetlerine müteakiben ikilinin birleştirilmesi ve bütün halde güç grubu testlerine geçilmesi hedefleniyor. Öte yandan BATU Motoru, fiziksel testler için ALTAY Ana Muharebe Tankı’na yerleştirildi ve çeşitli testler gerçekleştirildi. BMC POWER, BATU Güç Grubu ile ilgili program takvimi detaylarını, Nisan 2023’te açıklamayı planlıyor.

Bir taraftan milli güç grubu geliştirme faaliyetleri devam ederken bir taraftan da ALTAY’ın bir an önce seri üretime geçebilmesi amacıyla ambargoya tabi Alman güç grubuna alternatif arayışları da devam ediyor. Bu arayışlar sonucu Güney Kore’den tedarik edilen motor ve transmisyon ile ALTAY’ın, 2025 yılında seri üretime geçmesi hedefleniyor.

ALTAY

Bu amaçla bu yılın Nisan ayı içerisinde BMC tarafından üretilen 2 yeni ALTAY prototipi, Kore Güç Grubu ile gerçekleştirilecek testler için Türk Silahlı Kuvvetleri ile BMC ekiplerinin kullanımına sunulacak.

Yaklaşık 10 bin kilometrelik saha testlerinin ardından Kore Güç Grubu’nun ALTAY’a entegre edilemsi ve 2025 yılında da seri üretim faaliyetlerinin başlaması amaçlanıyor.

BATU V12 Güç Grubu; 1500 beygir güce, 27.5 litre motor hacmine, 6+2 vitese ve çapraz tahrikli transmisyona sahip.

İLGİLİ İÇERİK: BMC POWER VURAN’ın milli motorunu yarın teslim ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu