ALTAY’ın motor sorunu çözülüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, sektör dergileriyle yapılan ortak canlı yayın esnasında, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın motor sorununa değindi.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “ALTAY’ın motoruyla ilgili olarak bir ülkeyle yapılan çalışmalar çok iyi bir noktaya geldi. İmzalar atıldı diyebiliriz. Orada yapılacak iş birliğiyle, bu da belli bir süreç alacak tabi ama motor için bir “B” hatta “B”den sonra “C” planımızın olduğunu söylemek mümkün. Tabi ki tank motorunda nihai hedefimiz, milli ve yerli motor. Bunun da çalışmaları malumunuz devam ediyor, çeşitli güç gruplarından zaten motorlar yavaş yavaş çıkmaya başladı.” ifadelerine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından Ocak 2020’de yapılan açıklamada, “ALTAY Tankı ile ilgili olarak sözleşmesel olarak T0+18 Ay gibi bir sözleşmemiz var. T0 sıfır bizim için, ön şartlar sağlanıp da üretime hazır hale gelindikten sonraki aşamayı ifade ediyor. Firma, elinde güç paketi (motor ve transmisyon) olmadığı zaman T0’ı başlatamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvurunun sonuçlanmadığı durumda, biz T0’ı başlatamadığımız için bu 18 aylık süre de başlamıyor. Kamuoyuna deklere ettiğimiz bir 18 ayımız vardı daha önce, o zaman çok daha önceden yapılmış başvurunun sonuçlanmasını bekledik. Bu başvuru, şu anda pozitif veya negatif bir cevapla karşılaşmadı ve beklemede. Ancak güç paketi için alternatif aramalarımız hızla sürüyor, onun da çok yakında sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Güç paketi sonuçlandıktan ve üretim hattı kalifikasyonu da tamamlandıktan sonra T0 aşaması başlayacak, ondan sonra 18 ayı da başlatacağız.” ifadelerine yer verilmişti.

Motor sorunun çözülmesinin ardından T0 aşamasının, ivedi olarak başlaması bekleniyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) Projesi

Milli Ana Muharebe Tankı (AMT) ALTAY projesi kapsamında seri üretim sözleşmesi, 9 Kasım 2018 tarihinde BMC ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında düzenlenen törenle imzalanmıştı. Proje kapsamında; ilk seri üretim tank, T0+24’üncü ayda teslim edilecek ve ALTAY-T1 teslimatları T0+39’uncu ayda bitirilecek. Bununla birlikte, Savunma Sanayii Başkanı İsmail DEMİR’in direktifleri doğrultusunda sözleşme kapsamında olmayan bir adet ALTAY-T1 konfigürasyonundaki tanıtım tankının, T0+18’inci ayda tamamlanması hedefleniyor. İlk ALTAY-T2 tankı ise T0+49’uncu ayda teslim edilecek ve T0+87’nci ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu