T-129 ATAK teslimatları neden ertelendi?

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, sektör dergileriyle yapılan ortak canlı yayın esnasında, T-129 ATAK helikopterlerinin teslimatlarının neden ertelendiğini açıkladı.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin İtalya ile ortak olarak geliştirildiğini ve üretildiğini vurgulayan Başkan DEMİR, “İtalya’daki durumdan ötürü (COVID-19) ATAK’ın teslimatları etkilendi. Ama bu Türkiye değil, yine yurtdışı kaynaklı bir aksaklık. Bu süreçten etkilenmeyen yok ama bu etkiyi minimum tutup, stratejik projelerimizde aksamaya yol açmamasıyla ilgili çok net bir tavrımız ve duruşumuz var.” açıklamalarında bulundu.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından şu ana kadar; 59+41 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH ve 41 B1), 18 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (B1) helikopter teslim edildi. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı.

Pakistan’a ATAK programında son durum ne?

Emniyetin ilk ATAK helikopterinin montaj hattına alınması, TUSAŞ tesislerinde halihazırda çok sayıda ATAK helikopterinin gövde üretiminin tamamlandığına işaret ediyor. İtalya’dan tedarik edilen parçaların (motor, iniş takımı, transmisyon, burun topu vb.) teslim edilmesiyle birlikte gövde üretimi tamamlanan helikopterler; bu parçalar ve ASELSAN aviyonikleriyle birlikte donatılıp, uçuş testlerinin yapılmasının ardından son kullanıcıya teslim edilecek.

Korona (COVID-19) Virüs Pandemisi’nin getirdiği zorluklara rağmen TUSAŞ, T-129 ATAK’ın en gelişmiş konfigürasyonu olan FAZ-II (B2)’nin teslimatlarına da bu yıl başlamayı hedefliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu