Amerikalı Çift Nükleer Bilgileri Satarken Yakalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir nükleer mühendis ve eşi, ABD’ye ait nükleer denizaltı sırlarını yabancı bir ülkeye satmaya çalışmakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Jonathan Toebbe isimli Amerikalı nükleer mühendis ve eşi Diana, dün West Virginia eyaletinde düzenlenen bir operasyonla tutuklandı. İddianameye göre çift, fıstık ezmesi kavanozuna sakladıkları nükleer denizaltılara ait dizayn verilerini satmaya çalıştılar.

STM Banner

Çift, bilgileri satmaya çalıştıkları kişinin aslında bir yabancı ülke vatandaşı olduğunu düşünüyorduk ancak gerçek çok farklıydı. Bilgileri satmaya çalıştıkları kişi bir FBI ajanıydı. 42 ve 45 yaşlarındaki ABD’li çift, Atom Enerjisi Yasası kapsamında hüküm giyecek. Toebbe’nnin 2012 yılından bu yana ABD Donanması Nükleer Tahrik Programı’nda çalıştığı ve ulusal güvenlik arz eden bilgilere erişiminin olduğu da belirtildi.

Çift, ilk kez Nisan 2020’de bilgileri sızdırmaya başladı. Çiftin para karşılığında bilgi satmaya devam etmek istediği ise gönderilen ilk pakette bir mektuba iliştirilmiş. Toebbe çifti daha sonrasında yabancı bir hükümeti temsil ettiğini düşündükleri şahsa şifreli e-mailler yollamaya başlamış. Ancak bu kişi aslında en başından beri bir FBI ajanı.

Toebbe’nin yolladığı mektupta geçen ifadelerin bir kısmı ise şöyle: “Dilinize yapılan bu kötü çeviri için özür dilerim. Lütfen bu mektubu askeri istihbarat teşkilatınıza iletin. Bu bilgilerin ulusunuz için çok değerli olacağına inanıyorum. Bu bir aldatmaca değil.”

Toebbe Çifti
Toebbe Çifti

Toebbe’lerin Yakalanması

Toebbe’ler, aylar süren müzakerelerin ardından ellerindeki nükleer sırları satmak için 100.000 dolarlık bir anlaşmaya onay vermişler ve bilgileri teslim etmek üzere West Virginia’ya seyahat etmişler.

Diana gözcü görevi üstlenirken Jonathan ise yarısı dolu bir yer fıstığı kavanozuna gizlediği hafıza kartını daha önceden üzerinde anlaştıkları konuma getirmiş. FBI ajanı kartı aldıktan sonra ödemeyi gerçekten gerçekleştirmiş ve bilgilere erişim sağlamış. Bilgilerin “nükleer denizaltı reaktörleriyle ilgili” olduğu da iddianamede not ediliyor.

Jonathan Toebbe, Ağustos ayında bir kez daha bilgi satmaya karar vermiş. Bu kez ise bilgileri bir sakız paketinin içine yerleştirmiş. Toebbe çifti üçüncü kez bilgileri satmaya çalışınca ise FBI ajanları harekete geçerek çifti tutuklama kararı almış. Çiftin 12 Ekim’de federal mahkeme karşısına çıkması bekleniyor.

İddianame çiftin bilgileri sattıklarını düşündükleri ülkenin ismi ise geçmiyor. Toebbe çiftinin bilgilerini satmaya çalıştıkları nükleer denizaltıların ise Virginia sınıfı nükleer denizaltılar olduğu vurgulanıyor.

Toebbe, hafıza kartına iliştirdiği bir mesajda ise kendisinin yıllar boyunca 8.000’den sayfa materyal ve 3.000 sayfadan fazla bilgi içeren verileri topladığını itiraf ediyor. Veriler arasında nükleer denizaltılara ait şemalar ve çizimler yer alıyor.

“Elimdeki dosyaları işimin rutini içinde yavaş ve doğal bir şekilde toplamaya son derece dikkat ettim. Böylece kimse planımdan şüphelenmedi. İçeriden gelen tehditleri tespit etmek için uyarı işaretleri konusunda eğitim aldık.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Avustralya, Fransa İle İmzaladığı 90 Milyar Dolarlık Anlaşmayı İptal Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ABD Adalet Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu