‘Tunus İlk ANKA-S İHA’yı Teslim Aldı’ İddiası

Roketsan-ATMACA-Banner

Tunus Silahlı Kuvvetleri, iddialara göre TUSAŞ üretimi ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın ilkini teslim aldı. Tunus, 3 adet ANKA-S İHA daha teslim alacak.

Türkiye ile Tunus, 04 – 08 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenen Tunisian International Aerospace & Defence Exhibition etkinliği esnasında ANKA-S İHA ihracatıyla ilgili bir sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Tunus Hava Kuvvetleri’ne, 80 milyon ABD Doları bedel ile 3 adet ANKA-S İnsansız Hava Aracı (İHA) ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKI) teslim edilecek.

STM Banner

Bu kapsamında Tunuslu 52 pilot ve bakım personeline, Ankara’da TUSAŞ tesislerinde gerekli eğitimler verildi. African Military’nin haberine göre ise Tunus, ilk ANKA-S İHA’sını da geçtiğimiz günlerde teslim aldı. Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp, Temmuz 2021’de yaptığı açıklama esnasında teslimat tarihini Ağustos sonu olarak belirtmişti. TUSAŞ tarafından geriye kalan iki adet ANKA-S İHA’nın Tunus’a yönelik teslimatlarının, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Ayrıca Tunus’un çok sayıda ilave ANKA İHA tedarik etmek istediği, bunun için de iki ülke arasında teknoloji transferi amacıyla görüşmelerin sürdüğü iddia edildi. Teknoloji transferi yönündeki görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda Tunus, ANKA İHA’lar için yerel bir montaj hattına sahip olacak.

TUSAŞ tarafından Tunus Hava Kuvvetleri için üretilen ilk ANKA-S
Tunus’un ilk ANKA SİHA’sı

ANKA-S İnsansız Hava Aracı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan ANKA-S İHA30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmektedir.

Uydudan kontrol yeteneği sayesinde çok uzak mesafelerden kontrol edilebilen sistem, bu özelliği ile Türk güvenlik birimlerinin en stratejik hava araçları arasında yer almaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne Ne Katar?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu