Anadolu Kartalı Tatbikatına Körfez’den dikkat çekici katılım

Roketsan-ATMACA-Banner

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda bu yıl gerçekleştirilecek 2’nci Anadolu Kartalı Tatbikatı’na katılacak ülkeler belli oldu. Uzun bir aradan sonra Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan tatbikata geliyor.

2 Mayıs’ta başlayacak ve 12 Mayıs’a kadar sürecek tatbikata katılımcı ülkeler belli oldu. Türk Hava Kuvvetleri ev sahipliğinde yapılacak organizasyonda yapılacak tatbikat, gelişmiş elektronik harp sistemleri ve geniş hava sahası ile dünyanın önde gelen askeri organizasyonları arasında yer alıyor.

STM Banner

Uzun yıllardır Konya’ya gelen Pakistan Hava Kuvvetleri F-16C/D uçakları ile katılacak. 

Katar Eurofighter getiriyor

Tolga Özbek’in haberine göre; Pakistan’ı Katar Hava Kuvvetleri izliyor. Katar geçmiş yıllarda Fransız Dassault imalatı Rafale ile katılırken bu yıl Eurofighter’ları Anadolu Kartalı Tatbikatı’na getiriyor.

Katar Hava Kuvvetleri/Rafale/Konya
Katar Hava Kuvvetleri/Rafale/Konya

Bir süredir Türkiye ve İngiltere arasındaki yakınlaşma, tatbikatlara da yansıyor. İngili Kraliyet Hava Kuvvetleri Eurofighter uçaklarını Konya’ya getirecek.

BAE tekrar katılıyor

Yıllar önce ilk F-16 intibakları Türk Hava Kuvvetleri’nce verilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri , F-16E/F olarak da adlandırılan Block 60 serisi uçakları ile tatbikatta yer alacak. Bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri Konya’daki tatbikatlara yoğun olarak katılmış ancak iki ülke arasında yaşanan diplomatik soğukluk arkasından katılım sona ermişti. 

Azerbaycan Su-25 getiriyor

Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın kardeş ülkesi ise Azerbaycan eksiksiz katılımını sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Mig-29 getiren Azerbaycan bu yıl Su-25 yakın hava desteklerinden oluşan filoları ile Konya’da olacak.

Su-25
Talisman Pod yüklü Su-25, Anadolu Kartalı kapsamında pistte…

Suudi Arabistan geliyor

Suudi Arabistan ve Türkiye arasında yeniden başlayan ilişkiler sonrasında katılım için onay verildi. Suudi Arabistan F-15SA’ları ile Anadolu Kartalı’nda boy gösterecek.

Yunanistan’a gidiyordu

Son yıllarda gerek Suudi Arabistan gerekse de Birleşik Arap Emirlikleri Yunanistan’ın Girit’te yaptığı ve Anadolu Kartalı benzeri tatbikatlarına katılıyorlardı. Bu tatbikatlara her iki ülkenin katılmaya devam edip etmeyeceği ise soru işareti.


Kaynak: Tolga Özbek

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu