SOM ve ATMACA Füzelerine Güç Verecek KTJ-3200 Motoru İçin İmzalar Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) tüm hızıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Kale ARGE arasında SOM ve ATMACA füzelerinin motorları için imzalar atıldı.

Yerli ve milli Turbojet motorlarına dair imzalar IDEF’te atıldı. SSB tarafından başlatılan proje kapsamında, Roketsan’ın ürettiği SOM ve ATMACA füzelerinde Kale ARGE’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği turbojet motorlar kullanılacak.

STM Banner

Roketsan ve Kale ARGE arasında Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi Sözleşmesine dair imzalar 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te gerçekleştirildi. İmza Törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan ve Kale Arge yetkilileri katıldı.

Sözleşmeyle, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan SOM ve ATMACA projeleri kapsamında, Roketsan’ın ürettiği füzelerde Kale ARGE’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği turbojet motorlar kullanılacak.

SavunmaSanayiST.com’un 15 Haziran tarihli özel haberinde, KTJ-3200’ün seri üretim aşamasına geçtiği bilgisi paylaşılmıştı.

Kale ARGE KTJ-3200 Turbojet Motor

KTJ-3200
KTJ-3200

Milli imkanlarla KALE ARGE tarafından geliştirilen ve SOM, SOM-J ile ATMACA gibi milli füze platformlarına güç vermesi planlanan KTJ-3200 Turbojet Motoru, geçtiğimiz aylarda seri üretim aşamasına geçmişti. SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre; KALE ARGE tarafından geliştirilen KTJ-3200’ün, kabul testi faaliyetleri başarıyla tamamlandı. Halihazırda proje kapsamında seri üretim anlaşmasının imzalanmasına yönelik faaliyetler devam ediyor.

Seri üretim faaliyetlerine ilave olarak KTJ-3200’ün, SOM Seyir Füzesi’ne entegrasyonuna yönelik çalışmalar da bir yandan devam ediyor. SavunmaSanayiST.com olarak edindiğimiz bilgiye göre; KTJ-3200, kısa süre önce SOM Seyir Füzesi ile bir araya getirildi ve birtakım fiziki uygunluk testleri gerçekleştirildi. KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun seri üretimine yönelik anlaşmanın bu yıl imzalanması durumunda, SOM Seyir Füzesi ile icra edilecek atışlı testler de bu yılın sonunda veyahut 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

KTJ-3200 Turbojet Motoru, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi” kapsamında geliştirildi. KALE ArGe tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200, halihazırda SOM, SOM-J ve ATMACA füzelerinde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 turbojet motorunun yerini alacak.

Proje kapsamında elde edilen tecrübe, daha büyük veyahut küçük çaplı motorların geliştirilmesi için de kullanılabilecek. Edinilen bilgiye göre; geliştirilen motor, bazı modifikasyonlar ile hedef uçak gibi platformlara da entegre edilebilecek.

KTJ-3200
KTJ-3200

KTJ-3200 Turbojet Motoru Özellikleri 

  • Ağırlık: 50 kg
  • Çap: 30 cm
  • İrtifa: 5.000 m
  • Hız: 900 km/saat (0.95 Mach)
  • Uzunluk : 72 cm
  • İtki Kuvveti: 3.2kN ve azami 3.5kN [787lbf/357kgf]
  • Kullanılacak Sistemler: SOM, Atmaca…
  • Yakıt: JP8 ve JP10 Sıvı Jet
  • Çalışma Prensibi: Dört kademeli eksenel
  • Elektrik Üretim: 6kVA kapasiteli bir alternatör

SOM Seyir Füzesi

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ve Roketsan tarafından seri üretimi gerçekleştirilen SOM, Türkiye’nin ilk milli havadan atılan seyir füzesi (ALCM)’dir. Azami 250+ kilometre menzili bulunan SOM Seyir Füzesi, düşük radar kesit alanı ve hassas vuruş yeteneğine sahiptir.

SOM-J Seyir Füzesi

Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen SOM-J, SOM Füzesi’ne göre daha düşük silüete sahiptir. Stealth savaş uçaklarında bulunan dahili silah istasyonlarına uyumlu yapıda olan SOM-J, azami 275+ kilometre menzile sahiptir.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, Türkiye’nin ilk milli gemisavar füzesidir. Azami 222+ kilometre menzili bulunan ATMACA Füzesi, aktif radar arayıcı başlığa sahiptir. ATMACA, sea-skimming gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM Füzesi’ne güç verecek KTJ-3200 turbojet motoru test edildi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu