Anlaşma imzalandı… KUZGUN-KY SİDA’dan Atılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-KY Mühimmatı, SEFİNE Tersanesi tarafından geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)’ndan atılacak. Bu amaçla iki kuruluş arasında anlaşma imzalandı.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile SEFİNE Tersanesi arasında, 13 Haziran 2022 tarihinde “Stratejik İş birliği anlaşması İmza Töreni” düzenlendi. Söz konusu anlaşma, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN Katı Yakıtlı Füze Sistemi’nin SEFİNE Tersanesi tarafından geliştirilen SİDA’dan atışına da olanak sağlıyor.

STM Banner

Törene, TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan OKUMUŞ, SEFİNE Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Demir KOLOĞLU ile kurumların ilgilileri katıldılar.

KUZGUN Mühimmat Ailesi

KUZGUN

TÜBİTAK-SAGE, KUZGUN projesi kapsamında; Katı Yakıtlı (KY), Turbojet Motorlu (TJ) ve Serbest Süzülen (SS) konfigürasyonlarında üç farklı füze geliştiriyor.

F-16, MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ ve çeşitli SİHA platformlardan atılabilen KUZGUN Mühimmatı, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip. Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.

KUZGUN ailesi Milli Muharip Uçak, F-35, F-4E/2020, F-16 ve S/İHA gibi hava platformlarının yanı sıra, kara ve deniz platformlarından da kullanılabilecek müşterek bir yapıya sahip olacak.

UZGUN ailesi, yayılı hedefler (parçacıklı harp başlığı ile personel – zırhlı unsurlar üzerinde yüksek etkinlik), sabit hava savunma unsurları (parçacıklı harp başlığı), endüstriyel tesisler (delici veya genel maksat harp başlıkları), binalar (delici harp başlığı), gömülü/korunaklı hedefler (delici harp başlığı), mağaralar (delici veya termobarik harp başlığı) ve hareketli hedefler (lazer arayıcı ve parçacıklı harp başlığı)’in tamamında seçilebilir harp başlığı ve arayıcısı ile maliyet etkin çözüm bir çözüm olarak kullanılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK-SAGE KUZGUN Ailesi’ni Görücüye Çıkardı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu