TÜBİTAK-SAGE KUZGUN Ailesi’ni Görücüye Çıkardı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), KUZGUN adı verilen Modüler Mühimmat Ailesini, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’nda sergiliyor.

KUZGUN-KY, KUZGUN-TJ ve KUZGUN-SS olarak isimlendirilen 3 farklı KUZGUN mühimmatı SAGE standında görücüye çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre; KUZGUN Modüler Mühimmat Ailesi’nin ilk atışlı testlerinin, bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

STM Banner

F-16, MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ ve çeşitli SİHA platformlardan atılabilen KUZGUN Mühimmatı, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip. Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.

SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, geçtiğimiz aylarda düzenlenen LAGARİ Havacılık Günleri’nde yaptığı sunum esnasında KUZGUN ailesinin menzil değerlerini açıklamıştı. KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile, KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

KUZGUN ailesi Milli Muharip Uçak, F-35, F-4E/2020, F-16 ve S/İHA gibi hava platformlarının yanı sıra, kara ve deniz platformlarından da kullanılabilecek müşterek bir yapıya sahip olacak.

KUZGUN

Geleceğin mühimmatı olarak mevcut mühimmatların çoğunun yerini alması planlanan KUZGUN ailesi, yayılı hedefler (parçacıklı harp başlığı ile personel – zırhlı unsurlar üzerinde yüksek etkinlik), sabit hava savunma unsurları (parçacıklı harp başlığı), endüstriyel tesisler (delici veya genel maksat harp başlıkları), binalar (delici harp başlığı), gömülü/korunaklı hedefler (delici harp başlığı), mağaralar (delici veya termobarik harp başlığı) ve hareketli hedefler (lazer arayıcı ve parçacıklı harp başlığı)’in tamamında seçilebilir harp başlığı ve arayıcısı ile maliyet etkin çözüm bir çözüm olarak kullanılacak.

ÖNERİLE İÇERİK: Roketsan’dan LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi Müjdesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu