Türk anti-radyasyon füzeleri modernize ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri envanterine bulunan AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzeleri, ABD merkezli Raytheon firması tarafından modernizasyona tabi tutulacak.

Türk Hava Kuvvetleri envanterine bulunan AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzeleri, ABD merkezli Raytheon firması tarafından modernizasyona tabi tutulacak. Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre; Raytheon Missile Systems, ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Fas Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri (TuAF) envanterinde yer alan 155 adet AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzeleri’nin modernizasyonu ile ilgili olarak 9.075.931 dolar değerinde bir sözleşme kazandı.

STM Banner

Arizona, Tucson’da yapılacak çalışmaların, Aralık 2020’de tamamlanması planlanıyor. Söz konusu sözleşme kapsamında ABD Hava Kuvvetleri 8.824.266 dolar, Fas ve Türk hükümetinden oluşan yabancı askeri satış (FMS) müşterileri ise 251.665 dolar tutarında ödeme gerçekleştirecek.

Anti-Radyasyon Füzesi Nedir?

Anti radyasyon füzeleri ya da daha kolay anlaşılacak şekilde “Anti-Radar” füzeleri, pasif radar güdüm sistemi sayesinde radyasyonun yoğun olduğu noktaya yönelerek kara ve denizlerde konuşlu radar statülerini imha etmek amacıyla kullanılır. SEAD olarak kısaltılan “Hava Savunma Baskısı” görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilmişlerdir. Klasik patlayıcılı harp başlığı taşırlar. Süpersonik hızlara ulaşabilirler. Tespit edilmeleri ve imha edilmeleri zordur. Spesifik olarak karada ve denizde konuşlu hava savunma sistemlerinin radarlarını etkisiz hale getirmek için kullanılırlar. Bunun yanında Jamming denilen elektronik karıştırma işlemlerinin yapıldığı Kara-SOJ sistemlerini hedef alma ihtimalleri de vardır. Zira pasif radar güdümlü olması hasebiyle yoğun radyasyon yayan statülere yönelebilirler. Bu sayede örneğin Koral gibi sistemlerin imha edilmesi içinde kullanılabilirler. Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan AGM-88 HARM Anti-Radyasyon Füzesi, 90km+ menzile sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu