Meteksan Savunma’dan Yeni Ürün: ALACA RKA Ölçüm Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için tamamen yerli imkânlarla “Milimetre Dalga Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi” tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik sözleşme, 13 Temmuz 2018 tarihinde Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştı.

Söz konusu sözleşme kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ALACA 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi’nin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen testleri başarı ile tamamlanarak, teslimatı 2019 yılı Aralık ayı içerisinde tamamlandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak şirket tarafından yapılan açıklamada: “ALACA; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı muharip platformlarının, muhasım platformlarda bulunabilecek atış kontrol radarları ile güdümlü mermi arayıcı başlık radarlarından korunmasında önemli bir parametre olan radar kesit alanının ölçülmesinde, mevcut veya yeni tasarlanacak platformların milimetre dalga radar kesit alanlarının iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan tedbirlerin test edilmesinde ve bu platformlarımızı hedef alması olası güdümlü mermilerin, aldatılması ve karıştırılmasına yönelik karşı tedbir dekoy sistemlerinin belirlenmesinde kullanılacaktır. Ayrıca ISAR kabiliyeti ile gemilerin ISAR görüntülerinin oluşturulmasına imkân sağlayacaktır. Bu fonksiyonları itibarı ile ALACA, muharip platformlarımızın bekası için kritik öneme sahip bir sistemdir.

Meteksan Savunma; Helikopter MİLDAR, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi ve Otomatik Kalkış İniş Sistemi (OKİS) gibi milimetre dalga bandında yaptığı ileri teknoloji çalışmaları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın harekât ihtiyaçları doğrultusunda da geliştirmekten ve kullanımına sunmaktan büyük gurur duymaktadır.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu