Arabistan’dan savunma sanayi hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan’ın; yerel askeri harcamaları artırmaya yönelik olarak önümüzdeki on yıl içinde, yerli savunma endüstrisine 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağı belirtildi.

Suudi Arabistan; 2030 yılına kadar askeri bütçesinin %50’sini bölgesel olarak harcamayı hedeflerken, yurt içinde daha fazla silah üretmeyi ve askeri sistem geliştirmeyi planlıyor.

STM Banner

Askeri Endüstriler Genel Müdürlüğü (GAMI) yetkilisi Ahmed bin Abdulaziz Al-Ohali, Abu Dabi’de bir savunma konferansında yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan hükümetinin önümüzdeki on yıl için Ar&Ge’ye eşit ağırlıkta yatırım yapma planının olduğunu ve Ar-Ge harcamalarını 2030 yılına kadar silahlanma harcamalarının %0,2’sinden, yaklaşık %4’üne çıkarmayı planladığını söyledi.

Bu amaçlar doğrultusunda atılan adımlardan biri de geçtiğimiz hafta ABD’li L3Harris ile Saudi Arabian Military Industries (SAMI)’in SAMIL3HARRIS adlı ortak bir savunma şirketi kurması oldu.

Fakat Joe Biden Hükümetinin Suudi Arabistan’a yönelik aldığı silah ambargosu kararı doğrultusunda, Körfez Devleti’nin 760 milyon dolar değerindeki hassas güdümlü mühimmat siparişi duraksatılmıştı. Joe Biden, “Suudi Arabistan’ın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve halkını savunmasına destek olmaya ve yardım etmeye devam edeceğiz.” şeklinde açıklama yapsa da maruz kalınan bu tavır karşısında Suudi Arabistan’ın farklı ülkelere yöneleceği düşünülüyor.

Önerilen İçerik: Suudi Arabistan KARAYEL-SU İHA üretimine başladı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu