Bakan AKAR’dan denizaltı TCG GÜR’e ziyaret

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve TSK Komuta Kademesi, TCG GÜR (S-357) Denizaltısı’nı ziyaret etti.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile 2’nci Korvet Filotillası Komodorluğu Sancak Tevcih Töreni’nden sonra Foça Deniz Üs Komutanlığına sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

STM Banner

Bakan Akar, çevre denizlerimiz başta olmak üzere tüm Akdeniz’de millî ve NATO görevlerini başarıyla yerine getiren TCG GÜR denizaltısında inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Denizaltıya gelişinde geleneklere uygun olarak “silistre” çalınarak karşılanan Bakan Akar, denizaltıya girdikten sonra personeli “Denizaltı ailesi, nasılsınız?” diyerek selamladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en etkin ve caydırıcı unsurları arasında yer alan TCG GÜR denizaltısında Gemi Komutanı ile personelden gemi ve görevleri hakkında bilgi aldı. Denizaltının daha önceki harekât görevlerinden birini 38 gün denizin altında, gün ışığı görmeden başarıyla tamamladığı bilgisini alan Bakan Akar, zorlu koşullarda görev yapan personeli kutladı.

Bakan Akar, 50’den fazla personelin görev aldığı 62 metre uzunluğundaki 1.400 tonluk denizaltında silah, sistem ve cihazların imkân ve kabiliyetleri hakkında bilgi aldı. Bakan Akar, denizaltı periskobunu da bizzat denedi.

AKYA ATIŞI YAPMIŞTI

AKYA Ağır Torpido

GÜR sınıfı denizaltılar silah ve atış kontrol sistemleri açısından Türk Donanmasındaki en gelişmiş denizaltı olma özelliği taşıyor. 2003 yılından itibaren hizmete giren GÜR sınıfı denizaltılar, modern sistemleri ile üstün savaş gücüne sahip.

Çok düşük frekanslı (VLF) telsiz muhaberesi imkânı sayesinde satha çıkma ihtiyacı olmadan her türlü bilgiyi alabilen denizaltılar, bu sayede ana silahları olan ağır tip torpidoları büyük bir gizlilik içinde ve sürpriz etkisi yaratarak kullanabiliyor.

TCG GÜR denizaltısı, diğer torpidoların düzenli eğitim atışları yanında, geçen ay AKYA torpidosu test atışı da gerçekleştirdi.

ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen AKYA torpidosu ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 533 mm ağır torpido ihtiyacının yerli ve millî imkânlarla karşılanması amaçlanıyor. Test atışları devam eden ve muadili yabancı torpidolardan üstün özelliklere sahip olan AKYA torpidosunun ilk teslimatlarının bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor.

Önerilen İçerik: AKYA Ağır Torpido envantere giriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu