ARENA Aktif Koruma Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Arena Hard-Kill Aktif Koruma Sistemi ilk olarak Russia Arms Expo (RAE) 2013’te sergilendi. Sistem; karadan ve helikopterlerden atılan güdümlü veya güdümsüz anti-tank silahlarına karşı tank ve zırhlı muharebe araçlarını korumak için tasarlandı. ERA’larda kullanılan patlayıcılara benzer patlayıcılar kullanan sistem entegre edildiği araca füze gelmeye başladığı anda sahip olduğu gelişmiş çok fonksiyonlu radar ile an be an füzeyi takip edip sahip olduğu fırlatma sistemi sayesinde patlayıcı bloğu en yakın sistem füzeye doğru patlatarak oluşturduğu şarapneller ile füzeyi imha ediyor. Günümüzde birinci sınıf olan birçok aktif koruma sistemi tek bir parça ile füzeyi durdururken ARENA oluşturduğu şarapneller ile onlarca parça göndererek neredeyse kesin olarak füzeyi vurabiliyor.

STM Banner

T80BVM, T90M ve T90MS tanklarına entegre edilmesi beklenen sistem, Rus tanklarının sahip olduğu yüksek çeviklilik avantajını kaybettirmeyecek kadar hafif. Yalnızca 1100 kilogramlık bir ağırlığa sahip. Amerika, Abrams tanklarında kullandığı İsrail yapımı Rafael Trophy-HV aktif koruma sisteminin çok ağır olduğunu beyan ederek kendi yapımları olan Iron Fist sisteminin atıcısı ile Trophy radarını birleştirerek yeni bir sistem oluşturacaklarını ve bu sistemi kullanacaklarını açıklamıştı.

Arena Hard-Kill aktif koruma sistemi savaş modunda iken radar, gelen füzeleri sürekli olarak arar. Tehdit tespit edildikten sonra radar, hedefleme moduna geçer ve hareketli hedef üzerindeki veriler elde edilir ve bilgisayara girilir; bu en uygun siloyu seçmek ve etkinleştirme için zamanı belirlemek için kullanılır. Belirlenen anda bilgisayar, seçilen koruyucu mühimmat için komut sinyalleri üretir daha sonra hedefe doğru fırlatılır ve patlar. Acil durumlarda komutan, koruyucu muhimmatı kontrol panelinden manuel olarak çalıştırabilir ve patlatabilir.

 

Her bir koruyucu mühimmat, belirli bir azimut sektörünü, bitişik mühimmatların birbiriyle çakışan tahrip bölgeleri ile koruyarak, tankları aynı yöne doğru tekrar tekrar yaklaşarak hedefler. Monte edilen koruyucu mühimmatın sayısının, koruyucu mühimmatı yenilemeden tek bir savaş görevi sırasında tankın tüm tehditlerini yenmek için genellikle yeterli olması beklenir.Sistem, her türlü hava koşulunda, 360 derecelik koruma sağlar ve döner taretle hareket halindeyken de dahil olmak üzere tüm tank savaşları koşulları altında hedefleri tespit eder, hedefler ve yok eder.

Koruyucu bir mühimmat çalıştığında mürettebat üyeleri için tehlike yoktur. Tank içinde basınç ve dürtü gürültüsü seviyesi, kapaklar kapalı olduğunda geleneksel normları aşmamakta ve mürettebat için tehdit oluşturmamaktadır. Kapaklar açıkken ise sistem çalışmıyor. Fakat sistem yakın koruma desteğine ihtiyaç duyan piyadeler için çok tehlikeli olabileceğinden tankın çok yakınında piyadelere hareket etme imkanı vermiyor.

Rusya, ABD ve İsrail’in önderliğinde gelişen Javelin, Spike, Tow 2B füzelerine ve helikopterden atılan Hellfire füzelerine karşı tanklarını korumak için bir çok yöntem denedi fakat hiçbirisi çok yüksek bir koruma sağlayamadı fakat ARENA sistemi ile tanklar için en büyük tehditlerden olan bu tip füzelere karşı önlem alabilmiş olacak.


Yazar: Yusuf Metin  Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu