Denizaltı Lançer Sistemi tam not aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen “Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi” kapsamında geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemlerinin Fabrika Kabul Testleri 30 Temmuz-01 Ağustos 2018 tarihlerinde başarıyla tamamlandı.

Ä°lgili resim
Denizaltı Lançer Sistemlerinin önümüzdeki dönemde sırasıyla TCG Anafartalar ve TCG Burakreis denizaltılarına entegre edilecektir. Önümüzdeki dönemde üretimine devam edilen Lançer Sistemlerinin de tamamlanmasıyla donanmamızda yer alan Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar Lançer Sistemleri ile donatılmış olacaktır.

STM Banner

tcg burakreis ile ilgili görsel sonucu
Türkiye’de denizaltılar için milli olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem olan Denizaltı Lançer Sistemi, ASELSAN’ın 2013 yılında DAKA Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği Preveze/Gür Sınıfı Akustik Aldatıcıları/Karıştırıcıları denizaltılardan fırlatmak üzere geliştirilmiştir.


DAKA Projesi kapsamında teslim edilmiş olan Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak olan Lançer Sistemi’nin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltılarımızın torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacaktır. 400 metre derinliğe kadar su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde proje gereklerinin ötesinde başarı sağlanarak yurtdışı pazar için benzer sistemlere göre önemli rekabet avantajı elde edilmiştir. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com – ASELSAN

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu