Kazakistan ordusundan Arlan MRAP siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazakistan’ın zırhlı kara aracı üreticisi firmalarından olan KPE, Kazakistan Savunma Bakanlığı (MoD) ile ilave Arlan 4×4 Mayına ve Pusuya Karşı Korumalı (MRAP) araç tedariki için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Sözleşme detaylarını ve sipariş adedini açıklamayan şirket, yeni parti araçların teslimatlarının 2021 yılında gerçekleştirileceğini açıkladı. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı, Arlan araçlarını 2016 yılından beri aktif olarak kullanıyor.

STM Banner

Güney Afrika merkezli Paramount Group’un Marauder MRAP aracına dayanan Arlan, Kazakistan’ın aşırı sıcak ikliminde görev yapmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Azami 3+7 personel taşıyabilen araç, 2.5 ton faydalı yük kapasitesine sahiptir. LEVEL 3 STANAG 4569 balistik korumasına ve LEVEL 3B STANAG 4569 mayın korumasına sahip Arlan MRAP, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile silahlandırılmıştır. ASELSAN’ın, Kazakistan’da “Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE)” adlı bir firması bulunmaktadır. SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri, yurt içi ve yurt dışında 20’yi aşkın birim tarafından aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu