SLAM-ER ve Harpoon için 2.6 milyar dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Boeing şirketi, SLAM-ER Seyir Füzesi ve Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi tedarikiyle ilgili olarak ABD Donanması ile 2.6 milyar ABD Doları değerinde iki sözleşme imzaladı.

Söz konusu sözleşmelerden ilki, Suudi Arabistan hükümeti için 650 adet SLAM-ER Seyir Füzesi üretimini ve teslimatını içeriyor. Toplam değeri 1 milyar 971 milyon 754 bin 089 ABD Doları olan anlaşma kapsamında çalışmaların, Aralık 2028’e kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

İkinci sözleşme ise Harpoon Gemisavar Füzesi üretimiyle ilgili olarak 656 milyon 981 bin 421 ABD Doları değerindeki bir sözleşme değişikliği bedelini içeriyor. Söz konusu değişiklik kapsamında Boeing, 467 adet Harpoon Blok II Füzesi ve destek ekipmanı tedarikini içeriyor.

SLAM-ER

Sözleşme kapsamında; Brezilya hükümeti için dört adet Harpoon Blok II Füzesi ve destek ekipmanı, Tayland hükümeti için sekiz adet Harpoon Blok II Füzesi ve destek ekipmanı, Katar hükümeti için sekiz adet Harpoon Blok II Füzesi ve destek ekipmanı, Suudi Arabistan hükümeti için ise 402 adet Harpoon Blok II Füzesi ve destek ekipmanı tedariki gerçekleştirilecek. Japonya, Hollanda, Hindistan ve Güney Kore hükümetleri ise destek ekipmanı tedarik edecek.

En son SLAM-ER Seyir Füzesi teslimatını 2008 yılında gerçekleştiren Boeing, Ekim 2019’da, Harpoon ve SLAM-ER Füzeleri için artan siparişleri desteklemek için 35.000 metrekarelik yeni bir üretim tesisinin inşaatına başladı. İnşaatın, 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu