Kanada’dan Türkiye’ye SİHA kamerası satışında İsveç şartı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kanada, Türkiye’ye SİHA kamerası satışı için İsveç’i şart koşuyor. Kanadalı Wescam şirketi tarafından üretilen elektro-optik kameraların satışı için İsveç’in NATO’ya üyeliğinin kabul edilmesi isteniyor. Kanada’nın ambargo uyguladığı kameralar için millileştirme hamlesinde sona yaklaşılıyor…

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Kanada, Türkiye olarak kendilerinden almayı talep ettiğimiz İHA-SİHA kameraları meselesinde tutturmuş “İsveç’te İsveç”… ABD de aynı şeyi söylüyor. Senin kongren varsa, benim de parlamentom var.

STM Banner

Sen kongreden geçirdikten sonra F-16 meselesinde adım atacağım diyorsun, benim de parlamentom var. Parlamentomdan geçmeden benim de böyle bir adımı atmam mümkün değil. Eğer biz NATO’da iki müttefik ülkeysek o zaman dayanışma halinde eş zamanlı sen üzerine düşeni yap, Meclisimiz de gereken kararı alır. Olay bu.” ifadelerine yer verildi.

Kanada’nın Türkiye’ye yönelik elektro-optik sistem ambargosu

Kanada, Tek Vatan Harekatı sırasında Türkiye’nin Azerbaycan’a Bayraktar TB2 SİHA sevk etmesi sebebiyle Türkiye’ye savunma sanayii ambargosu uygulama kararı almıştı. Kanada’nın uyguladığı ambargo, Baykar Bayraktar TB2 SİHA’nın gözü niteliğindeki Kanadalı Wescam şirketinin ürettiği MX-15D elektro-optik sistemini kapsamaktaydı.

ASELSAN CATS

2020 yılından bu yana Kanada’nın, söz konusu sistemleri Türkiye’ye ihraç etmediği biliniyor. Ancak Türkiye’nin SİHA ihraç ettiği ülkelere Kanada tarafından söz konusu sistemler ihraç ediliyor. Bu kapsamda Türkiye tarafından, ilk olarak ASELSAN’ın geliştirdiği CATS sistemi üzerinde iyileştirmeler yapılarak 10 ülkeye ihracatı gerçekleştirildi.

Akabinde ise Selçuk Bayraktar’ın da bahsettiği ASELFLIR-500 adlı sistemin şu anda test faaliyetlerine başlanmış durumda. ASELFLIR-500’ün, MX-15D’den daha iyi özelliklere sahip olduğu biliniyor.

ASELFLIR-500’ün Türkiye’de ve Türk SİHA’larının ihraç edildiği ülkelerde kullanılmasıyla birlikte Kanadalı Wescam şirketinin, 7-8 senelik bir zaman dilimi içerisinde 1 ila 1.5 milyar dolar arasında bir gelir kaybına uğrayacağı değerlendiriliyor.

ASELFLIR 500

20 kilometreden insan, 80 kilometreden tank tespiti!

Kısa süre önce sistem hakkında bilgi veren ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, “ASELFLIR-500’de özellikle yüksek çözünürlük hedefleniyordu ve bunu başarmış olduk. Bugün rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki 20 kilometrelerin üzerinde insan tespiti, 80 kilometrelerde tank tespiti yapabilen ve 20 kilometrelerin üzerinde işaretleme gerçekleştirebilen bir sistemden bahsediyoruz. Bunu hem gece hem gündüz yapabiliyor.

Aynı zamanda düşük ışık ortamında çok yüksek görüntü kabiliyetine sahip ve özellikle ilk defa bu sınıfta HD SWIR kamera özelliğini de kazandırmış olduk. Sisli ve deniz ortamlarında yüksek görüntüleme performansına sahip bir sistem. Kendi kendine işaretleme ayarlamasını yapabilmekle birlikte yüzde 95’in üzerinde işaretlemelerinde atış performansına da sahip.

Dolayısıyla CATS ile millisini yapıp dünyaya ihraç ettik. Şimdi alanında en iyisini yaptık ve bundan sonra ilkleri yapma yolunda ASELSAN ilerliyor.” ifadelerini kullanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu