ASELFLIR-600 Projesi Sözleşmesi Bu Yıl İmzalanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

İnsansız hava araçlarında (İHA) kullanılan CATS kameralarının gelişmiş versiyonu ASELFLIR-600 Projesi sözleşmesi imzalanacak. Gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir duyurdu.

ASELSAN, AKSUNGUR ve AKINCI SİHA’lar için de ASELFLIR-600T adlı FLIR sisteminin geliştirme çalışmalarına bu yıl içerisinde başlamıştı. Yaklaşık 22 inç büyüklüğünde bir gimbala sahip olacak ASELFLIR-600T, daha gelişmiş özellikleri bünyesinde barındıracak.

STM Banner

ASELFLIR-600

ASELSAN Elektro-Optik Çözümler sunumunda tanıtılan son ürün Akıncı ve Aksungur gibi yüksek irtifa milli İHA sistemleri için tasarlanması planlanan yeni nesil keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi ASELFLIR-600 sistemi oldu.

Ön tasarım çalışmalarına bu yıl itibariyle başlanacağı açıklanan sistemin yapılacak analizler sonrasında yakın zamanda ASELSAN öz kaynaklarıyla resmi geliştirme projesi olarak başlatılması hedefleniyor.

CATS ve ASELFLIR-F500C gibi sistemlerin gimbal çapı 15 inç olup ASELFLIR-600’ün 22 inç olması planlanmaktadır.

ASELSAN CATS
ASELSAN CATS

ASELFLIR-600 sistemi 3-5 μm kızılötesi dalga boyunda çalışan 15 mikron piksel aralığına sahip 1280×1024 HD MWIR kamera, 1920x1080p veya daha yüksek çözünürlüklü gündüz görüş kamerası, SWIR kamera, Lazer Mesafe Ölçer, Lazer Hedef İşaretleyici ve Lazer Noktalayıcı gibi kritik birimlerden oluşacaktır.

ASELFLIR-600 E/O Sistemi
ASELFLIR-600 E/O Sistemi

ÖNERİLEN İÇERİK: Hava Kuvvetleri’nden ANKA-S için CATS Talebi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefenceTurkey

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu