Türk Tipi Hücumbot İçin Üretim Başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

STM ana yükleniciliğinde yürütülen Türk Tipi Hücumbot Projesi’nde, prototip botun üretim faaliyetleri başlıyor. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Türk Tipi Hücum Botu Projesi kapsamında prototip geminin inşasına yönelik süreci başlatacağız.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında, 31 Ağustos 2020 tarihinde SSB ile STM arasında ‘Türk Tipi Hücumbot Projesi Dönem-1 Kontrat Tasarımı Sözleşmesi’ imzalanmıştı.

Türk Tipi Hücumbot Projesi ile ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. DEMİR, “Başkanlığımız ile STM arasında Tasarım Sözleşmesi imzalanan Türk Tipi Hücumbot Projemiz, donanmamızın gücüne güç katacak. Türk Tipi Hücumbotlar etkin manevra kabiliyeti, yüksek vuruş gücü ve taşıyacağı milli sistemlerle denizlerimizdeki menfaatlerimizin korunmasına katkı sağlayacak.” İfadelerinde bulunmuştu.

hücumbot

‘Türk Tipi Hücumbot Projesi Dönem-1 Kontrat Tasarımı Sözleşmesi’ doğrultusunda gerçekleştirilecek; 

  • Sistem İsterleri Tanımlama Aşaması,
  • Kavramsal Tarım Aşaması,
  • Ön Tasarım Aşaması,
  • Kontrat Tasarım Aşaması faaliyetlerinin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Türk Tipi Hücumbot Projesi, özellikle Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de hücumbotları aktif olarak kullanan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için hayati öneme sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: MİLGEM 6,7 ve 8’inci gemiler için süreç başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu