“Kısa sürede AESA Radarı, F-16’lara takmış olacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri, AKINCI İnsansız Hava Aracı ve F-16 Fighting Falcon savaş uçağına gerçekleştirilecek uygulamalar ile Milli AESA Radar teknolojisi ile tanışacak.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarında kullanılmak üzere; Çok Fonksiyonlu AESA Burun Radarı’nın geliştirilmesi için SSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında, 2018 yılında bir protokol imzalanmış ve radar geliştirme çalışmalarına başlanılmıştı. 2018 yılında imzalanan bu çoklu protokolü, 2019 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanyii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanan “F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi Faz-1 Protokolü” takip etmişti.

STM Banner

Geçtiğimiz günlerde SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ASELSAN tarafından yürütülen AESA Radar geliştirme projelerindeki son duruma değindi.

Prof. Dr. İsmail DEMİR, “AESA radarda da çalışmalar devam ediyor. Çok kısa sürede AESA radarı, F-16’larımıza takmış olacağız ki bu iki çalışma da yine bizim Milli Muharip Uçak konusunda atmamız gerek adımlardı. Böylece ön almış olduk. F-16’ların da bu anlamda modernize edilmesi hatta yapısal ve aviyonik modernizasyonlarının da yapılması, uçakların ömrünü daha da uzatacaktır diye düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

SSB Söyleşi 4

SavunmaSanayiST tarafından yöneltilen “Sayın Başkan, F-16’dan önce AKINCI’da AESA radar görebilir miyiz?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Başkan DEMİR, “Görebiliriz. Bu AESA radar, aşama aşama gidecek. Nihai aşaması birkaç yıl sonra son bulacak ama ilk modeller, havacılıkta olduğu gibi geliştirile geliştirile devam edecek.” dedi.

Edinilen bilgiye göre; AKINCI ve F-16 platformları için geliştireceği AESA radarlar ile önemli bir yetkinliğe ulaşacak olan ASELSAN, bu yetkinliği ise Milli Muharip Uçak (MMU) için geliştireceği Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS)’nde değerlendirecek. ÇAFRAD Projesi de bu yetkinlik için çok önemli bir konumda bulunmakta.

ASELSAN tarafından geliştirilecek AESA radarlar, hem hava hem de yer görevlerine uygun yani çok fonksiyonlu yapıda olacak. ASELSAN tarafından geliştirilecek AESA Radarların işlevleri arasında; hava arama, ararken takip, hassas takip, hava durumu tespit, hava-hava füzesi ara safha güdüm desteği, akın tespit ve değerlendirme, stripmap görüntüleme, spotlight görüntüleme, yer haritalama, GMTI, DMTI, deniz arama, ISAR görüntüleme ve hava-yer mesafe ölçümü de bulunacak.

ASELSAN’ın ilk AESA Radar teslimatını, 2021 yılında gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

aesa radar

AESA RADAR

Aktif Elektronik Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA) Radar), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinli (PESA) Radarlara kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu