TEK-ER’in Yeni Gücü: STM EBK-M44 El Bombası Kutusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketlerinden STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., TEK-ER için EBK-M44 El Bombası Kutusu’nu geliştirdi.

Meskûn Mahal ve Özel Saha Operasyonları için üretilen EBK-M44, sıcak çatışma sırasında kullanıcı personelin “2 saniye” içinde, elinden silahını bırakmadan, tek elle, hiçbir ekstra güce ihtiyaç duymadan el bombasını kullanmasını sağlayan %100 yerli ve milli olanaklarla üretilen kolaylaştırıcı bir aparattır.

STM Banner

EBK-M44’ün iki yanında bulunan mandala basılmasıyla beraber kapak sistemi açılır ve kullanıcı hiçbir ekstra çabaya gerek duymadan el bombasını kullanıma hazır halde eline alır. Bomba pimi, dayanıklı paraşüt ipiyle sisteme bağlı olduğu için, EBK-M44’ün üzerinde kalır ve kullanıcı bombayı doğrudan doğruya hedefe gönderebilir.

Kullanıcı, pimi çektikten sonra atıştan vazgeçerse el bombasını EBK-M44’e geri koyma şansına sahiptir. EBK-M44 pimi çekilmiş vaziyette de güvenli taşıma ve kullanma olanağı tanır.

EPK-44’ün tasarım ve üretim sürecinde, önce kahraman Mehmetçiğin ihtiyaçları tespit edilmiş, Jandarma birliklerinden gelen taleplere uygun olarak prototipler üretilmiş ve her bir parça “ihtiyaca %100 karşılık verene kadar” tekrar tekrar iyileştirilmiştir.

TSK’nın standart el bombası olan MOD44 gövde ve MOD45 Tapa el bombalarına uygun olarak üretilen EBK-M44; ergonomik yapısı, darbelere karşı dayanıklılığı ve çift emniyet sistemiyle üstün bir güvenli kullanım imkânı sunar.

MIL-STD 810G / Askeri Standartlarda Sağlamlık Sertifikalı EBK-M44, kompozit malzemeden üretilmiş olup her türlü hava ve çevre koşulunda kullanılabileceğini girdiği tüm zorlu testlerden başarıyla geçerek ispat etmiştir.

EBK-M44 El Bombası Kutusu

Klipsli yapısıyla operasyon yeleklerinin molelerine kolaylıkla takılan EBK-M44, hem sağ hem de sol elle kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır.

Normal el bombalarının piminin kazara çıkmasını engellemek amacıyla yaygın olarak tercih edilen “bantlama” uygulaması, EBK-M44 ile tarihe karışmış ve bantlanan pimin açılması esnasında kaybedilen saniyeler kullanıcı lehine geri kazanılmıştır.

EBK-M44 El Bombası Kutusu, dünyanın en modern ordularında yoğun olarak kullanılan muadilleriyle kıyaslandığında her açıdan üstün özelliklere ve avantajlara sahiptir. Türk mühendisliğinin yüksek standardı EBK-M44’ün her bir parçasında görülebilir.

Sistem üzerindeki yaylar ve pim hariç, tüm parçalar dayanıklı plastik malzemeden imal edilmiştir. EBK-M44’ün toplam ağırlığı sadece 155 gr’dır.

%100 kullanıcı dostu olan EBK-M44, her türlü çarpmaya ve düşmeye dayanıklı kompozit malzemeden üretilmiştir. El bombasının kullanılması sırasında sistem zarar görmediği için, aynı kutu defalarca, sorunsuz olarak kullanılabilir.

EBK kullanımı için herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmamaktadır. Kullanılan ana malzemelerin plastik, yayların ve pimin paslanmaz çelik olması sebebiyle korozyona karşı dayanıklıdır. Basit temizlik vb. dışında bakım gerektirmeden kullanılabilmektedir.

EBK-M44 El Bombası Kutusunun Tabi Tutulduğu Bazı Testler ve Sonuçları Şu Şekildedir:

EBK-M44 MIL-STD-810G test standardına göre;

  1. “Sıcaklık Testi”ne,
  2. “Nem Testi”ne,
  3. “Titreşim Testleri”ne, tabi tutulmuştur.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hatırlarım, askerliğim sırasında çatal kaşıklarımızın çoğunun üzerinde U.S. damgası vardı.Hibe iane diye vermişler, biz de almıştık. Bir zamanlar popüler şarkılar bile vardı :” Amerika, Amerika seninledir bu millet, dünya durdukça ” diye. Yani ? Yanisi odur ki
    haberinize burun kıvıranlar, küçümseyenler olabilir. Olsun, ordumun bir ihtiyacı daha çözüldü. Para verip dışardan alacağımıza belki para verip bizden alacak birileri olacak artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu