ASELSAN, ATAK projesinin teslimatlarını büyük ölçüde tamamladı

Roketsan-ATMACA-Banner
ASELSAN, Milli Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T-129 ATAK projesi kapsamında, kokpit gösterge ve kontrol, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, haberleşme, elektronik-harp ve kendini koruma, görev ve silah yönetim sistemlerinin teslimatlarını büyük ölçüde tamamladı.

Konuyla ilgili olaraktan ASELSAN tarafından yapılan açıklamalarda, “ATAK Programında ASELSAN, T-129 ATAK Helikopteri Aviyonik Merkezi Kontrol Bilgisayarı (AMKB) donanım ve yazılımı ile AMKB tarafından yönetilen aviyonik ve silah sistemlerinin özgün olarak geliştirilmesi, geliştirilen tüm sistemlerin T-129 ATAK Helikopterine entegrasyonu, aviyonik ve silah sistemlerinin seri üretimi, teslimatı ve teknik destek faaliyetlerini yürütmektedir.

STM Banner

Proje kapsamında görev bilgisayarı başta olmak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen kokpit gösterge ve kontrol, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, haberleşme, elektronik-harp ve kendini koruma, görev ve silah yönetim sistemlerinin teslimatları bir adet prototip Helikopter, 9 adet Erken Duhül Helikopteri (EDH), 29 adet ATAK Faz-1 Helikopteri ve 21 adet ATAK Faz-2 Helikopteri için tamamlanmıştır.

2018 yılı sonu itibari ile 9 adet EDH ve 29 adet ATAK Faz-1 Helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine ve dört adet ATAK Faz-1 Helikopteri İçişleri Bakanlığı envanterine alınmıştır. Devam etmekte olan helikopter kabul testleri kapsamında, teknik ve entegre lojistik destek faaliyetleri sürdürülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Mart 2019 itibariyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), Kara Havacılık Komutanlığına 39 ve Jandarma Havacılık Başkanlığına 4 olmak üzere toplam 43 adet ATAK teslimatı gerçekleştirmiştir. Bu birimlere teslim edilmek üzere 20+5 ATAK helikopterinin, üretim faaliyetleri devam etmektedir. Ayrıca, Pakistan ve Filipinler tarafından siparişi verilen 30+6/8 adet ATAK helikopterinin üretimi için de çalışmalar devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu