KORKUT-D testlerde başarıya ulaştı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Top Sistemi (AİHSTS) üzerinden geliştirilen KORKUT-D Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS), 04 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen testler esnasında başarılı oldu. ASELSAN tarafından yapılan açıklamalarda, “KORKUT Sistemi, savaş gemilerinin füzelere karşı kendilerini korumak için kullandıkları Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) ihtiyaçlarının milli bir sistemle karşılanmasını da mümkün hale getirmektedir. Bu amaçla ASELSAN öz kaynakları ile bir ön prototip olarak üretilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eğitim gemisi TCG S.MEHMETPAŞA’ya entegre edilen KORKUT-D sistemi ile 04 Mayıs 2018 tarihinde yapılan testlerde KORKUT-D tespit, takip ve ateş altına almayı içeren tüm fonksiyonları operatör müdahalesi olmaksızın otomatik olarak yerine getirmiş ve füze saldırı senaryosunda deniz yüzeyini yalayarak yüksek hızla yaklaşan hedefi ateş altına alarak imha etmiştir.” ifadelerinde bulunuldu.

STM Banner

KORKUT-D Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)

KORKUT-D YHSS; ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlamaktadır. KORKUT-D, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. En çok üzüldüğüm güdümlü fuze destroyerlerimizin olmayışı alçak orta yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin gemilerimiz de olmayışı balistik füzeler atan deniz altınlarının olmayışı bunlar beni çok uzyor
    Korkut önemli bir silah fakat yetmez daha iyisini dediklerimi yapılması gerek.

  2. Yani kafir dusmani uzakta , yataginda imha edelim diyorsun, testleri basina aciklanmadi diye uzulme, yer cekimini, gravityi , havayi da gormuyoruz ama var.
    Dusmanin sirlarimizi bilmemesi bizim avantajimiz, ama dusmanlar yetenekelrimizi ve gucumuzu biliyorlar aksi halde 1 saniye bizi Turkiye mizde yasatmazlar.

  3. Allah’ın izniyle hepsini yapacağız yapılan larda var.yeterki içimizde hainlere dur diyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu